Zahraničí

Tragédie v Tatrách. Skupinu turistů na Kriváni zasáhl blesk, jeden člověk zemřel

Tragédie v Tatrách. Skupinu turistů na Kriváni zasáhl blesk, jeden člověk zemřel
Ilustrační snímek Zdroj: Horská záchranná služba SR

Skupinu polských turistů na slovenské hoře Kriváň ve Vysokých Tatrách zasáhl v pondělí blesk. Jeden muž zemřel, dalšího turistu s poraněnou páteří vrtulník dopravil do nemocnice.

V oblasti jednoho z nejvyšších vrcholů Slovenska se stala v pondělí odpoledne tragédie. Blesk zasáhl skupinu polských turistů, jeden z nich svým zraněním podlehl. Dalšího záchranáři transportovali do nemocnice v Popradu.

"Po příletu k místu neštěstí byla lékařka spolu s horským záchranářem do terénu vysazena pomocí navijáku. Na místě mezi skalami ležel nehybně jeden muž, který už bohužel nejevil žádné známky života. Lékařka u něj mohla konstatovat jen úmrtí. Druhého turistu (33) to po zásahu odhodilo, utrpěl úraz v oblasti obličeje a páteře," uvedla mluvčí letecké záchranné služby Air Transport Europe Zuzana Hopjaková.

Po pádu, který způsobila tlaková vlna, utrpěl podle Horské záchranné služby (HZS) polský turista vážná poranění hlavy a necítil končetiny. Okolnosti nehody si podle zasahujících složek nepamatoval a byl dezorientovaný. Se záchranáři ale komunikoval a do nemocnice mířil ve stabilizovaném stavu. 

Související obsah

​Oba turisty měl blesk zasáhnout při náhlé změně počasí. K neštěstí mělo dojít při cestě po modře značené turistické trase.

Právě v pondělí přitom Slovensko oznámilo, že v horských oblastech zemřelo nejvíc turistů za posledních deset let. Téměř v polovině případů ve sledovaném období do 11. srpna šlo o pády z výšky. Horská záchranná služba proto opětovně vybídla turisty k opatrnosti a dodržování doporučení.

"Horská záchranná služba upozorňuje turisty, aby se před zvolenou túrou, resp. v oblasti, kde je cíl jejich túry, podívali na vývoj počasí. V horách se během letních měsíců výrazně zvyšuje bouřková činnost. Návštěvníkům horských oblastí doporučujeme, aby na túry nastupovali v časných ranních hodinách a aby se při prognóze bouřkové činnosti vyhýbali exponovaným trasám, ze kterých nemají kam ujít," stojí v oficiálním prohlášení.

Za výlet do hor se bude platit. Vysoké Tatry plánují vybírat vstupné (7/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz