Domácí

Rakušan končit ve vládě nehodlá. Jednání ministrů pokračuje ve středu

Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý s vicepremiérem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) probíral budoucnost nového šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka. Ten čelí kritice kvůli kontaktům s lobbistou Michalem Redlem, který je obviněný v kauze Dozimetr. Rakušan Mlejnkovi důvěřuje.

Šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek se s obviněným lobbistou Michalem Redlem, jehož detektivové považují za hlavu zločinecké skupiny napojené na veřejné zakázky kolem pražského dopravního podniku, stýkal pravidelně. Mlejnka Rakušan navrhl jmenovat počátkem června jako náhradu za odcházejícího šéfa rozvědky Marka Šimandla.

"Za ten měsíc, co je Petr Mlejnek ve funkci, si myslím, že úkoly, které já osobně nebo vláda jsme mu stanovili, plnil skutečně velmi dobře," řekl novinářům v úterý Rakušan. Zdůraznil také, že Mlejnkovi důvěřuje.

Související obsah

"Mým zájmem určitě je, aby neexistovaly pochybnosti o činnosti zpravodajských služeb, aby se zpravodajské služby těšily důvěře. A musíme takovou situaci nastavit i v případu Úřadu pro zahraniční styky a informace," prohlásil před novináři v úterý Fiala. "Nebudu vzkazovat nic přes média, musíme se poradit a zohlednit všechny skutečnosti," dodal.

Vít Rakušan ale v úterý zopakoval, že šéfa civilní rozvědky odvolat nehodlá. Tlak na ministra vnitra se však stupňuje. A vysvětlení chtějí i koaliční partneři. Opoziční ANO dokonce žádá hlavu samotného Rakušana, jinak prý vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

Vít Rakušan o jednání vlády:

"Já si myslím, že v téhle chvíli je to prostě výkřik. A je to trochu zakrytí problémů Andreje Babiše, které on teď má. Ukazuje se, že on se sám teď dostává do nějakého vyšetřování ve Francii. A v téhle chvíli je třeba vybrat nějaké jiné výrazné téma," řekl k plánu opozice Rakušan. Sám rezignovat nehodlá. "Ministr Rakušan má pevné místo v naší vládě," upozornil Fiala.

Související obsah

Jednání ministrů probíhala do noci. Někteří členové vlády se dokonce chystali na zámku, který paří Akademii věd, přespat. A v jednání pak budou pokračovat hned ve středu ráno.

Na programu má kabinet zejména opatření, která se týkají energetické krize a boje proti inflaci, včetně úsporného tarifu na pomoc lidem. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) by v době nedostatku plynu mohly být omezeny dodávky tepla pro domácnosti, aby se udržel v provozu klíčový průmysl.

Ministr Petr Fiala se vyjadřuje k jednání vlády: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz