Zahraničí

Napřed spolupráce, pak nedůvěra: Vztah Ruska a Západu se nezmění, tvrdí experti

Napřed spolupráce, pak nedůvěra: Vztah Ruska a Západu se nezmění, tvrdí experti
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden Zdroj: Profimedia

Stále asertivnější zahraniční politika Kremlu, a to včetně nezákonné okupace Krymu a intervence v Sýrii, vzbuzuje otázky ohledně dalšího vývoje vztahů mezi Ruskem a Západem. Podle osloveného politologa nastal od rozpadu Sovětského svazu dvojí vývoj v rámci budování vztahů mezi Ruskem a Západem.

"V první fázi po rozpadu Sovětského svazu byla snaha jak na straně Západu a USA, tak na straně vedení Ruské federace, tehdy v čele s Borisem Jelcinem, vytvářet jaksi příznivější vztahy a rámec spolupráce," komentoval pro TN.cz Vladimír Hanáček z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity vývoj vztahů Ruska a Západu od 90. let.

Takové snahy byly údajně zaznamenány i po odchodu Jelcina z postu prezidenta, kdy po událostech z 11. září 2001 nabídlo Rusko Spojeným státům pomoc v boji proti terorismu. "Nicméně posléze se v rámci prvního desetiletí začaly vztahy ochlazovat, a to s ohledem na to, jak Vladimir Putin otočil zahraničněpolitickou linii Ruska zpátky k jakýmsi novým geopolitickým imperiálním aspiracím," hodnotil Hanáček vývoj. Ke zhoršení vztahu podle politologa došlo jednak po invazi Ruska do Gruzie v roce 2008, ale zejména po událostech na Ukrajině v roce 2014 a anexi Krymu.

Hanáčkova tvrzení ohledně zlepšení vztahů v 90. letech dokládá i politoložka Leonie Liemich. "Evropské státy hodně investovaly do bilaterálních diplomatických vztahů s Ruskem, ale z pohledu východoevropských států byly vztahy stále kritické," potvrdila.

Pohled Kremlu Zdroj: TN.cz

Hrozí pád Putinovy vlády?

Od nástupu Vladimira Putina k moci v roce 2000 se Spojené státy pokoušely o obnovení vztahů s Ruskem. Co by v tomto vztahu představoval pád Putinovy vlády? Politolog Hanáček tvrdí, že vývoj vzájemných vztahů by ovlivnilo to, za jakých okolností by k Putinovu svržení došlo.

"Pokud by se jednalo o vnitropolitický puč, například spojení části vládnoucí politické a ekonomické elity s nižšími velícími důstojníky armády, tak se dá předpokládat, že by tam byla určitá snaha se rozejít se současnou putinovskou linií," uvedl Hanáček.

Související obsah

Podle politologa z Jihočeské univerzity ale v současné době není tato varianta pravděpodobná, a to i navzdory sankcím, které na Rusko dopadají. Podle Hanáčka sankce nejsou účinné tak moc, aby se vládnoucí elita ocitla v úplné izolaci.

"Vždy když nastupuje nová vláda, něco se změní," připomíná Liemich. "Myslím ale, že než to, že nastane velká změna, se spíše budeme pohybovat dál v tom, v čem jsme teď. Velká změna podle mého nenastane, jsem spíše kritická," dodala.

Zlepšení vztahů se neočekává

Lze předpokládat, že vzhledem k aktuální situaci na Ruskem okupované Ukrajině se vztahy mezi Ruskem a Západem nezlepší. Podle Hanáčka bude záležet na tom, jak bude v následujících letech vypadat vnitropolitický vývoj v Rusku: "Se stávajícím putinovským vedením není možnost zlepšení vztahů úplně ve hře."

V Rusku by podle Hanáčka muselo dojít k převzetí moci tzv. západníky, tedy lidmi, kteří mají skutečnou ambici v budování dobrých vztahů se Západem. "A samozřejmě na Západě je potřeba si uvědomit, že s Ruskem nelze jednat způsobem, který by ho do budoucna v tomhle směru ponižoval. Je potřeba ten vztah nastavit jako rovný s rovným, což samozřejmě není jednoduchá věc," řekl politolog.

Související obsah

​Podle Liemich bylo budování lepších vztahů mezi Ruskem a Západem úkolem posledních 30 let. "Nemělo se soustředit jen na diplomatické vztahy, ale tvořit i mezinárodní projekty a mít jasné hranice v rámci debat. Některé projekty měly pozitivní vliv na vztahy, ale vše, co se děje na politické úrovni, výsledky společných projektů bourá," odkázala Liemich nejen k současným sporům.  

"Soustředit se spíš na občanskou úroveň, spolupráci a tak dále. To je ale úkol na dalších 50 let," uzavřela politoložka.

Analytik Milan Mikulecký k válce na Ukrajině: Dohody z minulosti jsou k ničemu, důležitá je silná armáda:

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz