Zahraničí

Únik radiace ze Záporoží? Česko je v bezpečné vzdálenosti, tvrdí úřad

Únik radiace ze Záporoží? Česko je v bezpečné vzdálenosti, tvrdí úřad
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Státní úřad pro jadernou bezpečnost i nadále monitoruje situaci v Záporožské jaderné elektrárně. Úřad předpokládá, že v případě velmi dramatických okolností bude nutné přijmout ochranná opatření do vzdálenosti maximálně několika stovek kilometrů od elektrárny. Česká republika je od ní přitom vzdálená více než tisíc kilometrů.

Záporožská jaderná elektrárna zažila v posledních dnech ostřelování, ze kterého se navzájem obviňovalo Rusko s Ukrajinou. V souvislosti s tím už před možnou katastrofou varovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Situaci na Ukrajině, a zejména v Záporožské oblasti, dlouhodobě monitoruje i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Ten v úterý informoval na svých stránkách, že všechna měření v okolí elektrárny, kterou od března okupuje ruská armáda, aktuálně vykazují standardní hodnoty. Podle SÚJB sice není namístě situaci podceňovat, je však třeba hodnotit ji realisticky a nevytvářet apokalyptické spekulace.

Související obsah

​Pokud by po dalším hypotetickém útoku na elektrárnu začala do okolí unikat radiace, vliv na její šíření by měl způsob a závažnost poškození reaktoru, funkčnost bezpečnostních systémů, ale také počasí. Veškeré analýzy radiačních dopadů budou podle SÚJB nepřesné kvůli statistické chybě, která vychází právě z nejistot výše zmíněných faktorů.

"Nicméně i za velmi dramatických okolností lze nyní předpokládat, že přijímání ochranných opatření pro obyvatelstvo bude nezbytné do vzdálenosti maximálně několika stovek kilometrů. Hranice České republiky přitom leží více než tisíc kilometrů od Záporoží," uvedl úřad.

Jaderná elektrárna v Záporoží je podle odborníků bezpečná. Podívejte se na reportáž TV Nova (duben/2022): 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz