Domácí

Porovnání cen stavebního materiálu: Lidé oproti loňsku zaplatí i dvojnásobek

Ceny stavebního materiálu jsou oproti loňsku až dvojnásobné a lidé, kteří si loni vzali na dům hypotéku, si museli ještě další statisíce nebo dokonce miliony korun půjčit, aby vůbec mohli dostavět. Podívejte se na srovnání.

Petr Pála z Přelouče byl jedním z těch, kteří loni dumali nad svým projektem. Půjčil si na dům 3,5 milionu korun a tvrdil, že další půl milion bude ještě potřebovat. Dnes je jasné, že byl optimista. "Museli jsme navýšit až o milion," přiznal majitel novostavby.

Reportér TV Nova porovnal ceny stavebního materiálu s těmi z loňského jara a loňského léta s letošním srpnem. A nestačil se divit. "Před dvěma měsíci stála kari síť 300 korun, dnes 380," hodnotil reportér situaci loni v červenci. Nyní už stojí pětistovku.

A podražila i penetrace – ze 180 na 270 korun. Teď je ještě o dvacetikorunu dražší. Metr čtvereční zámkové dlažby stál loni na jaře 210 korun, v červenci 2021 byl o třicet korun dražší. A rok 2022? Stavebniny už ho prodávají za 325 korun.

Související obsah

​Skoro na dvojnásobku je cement, stejně jako metr čtvereční polystyrenu. Pouhý metr dřevěné latě stojí 38 korun. A lepenka stojí už přes tisícovku, loni to bylo 600 korun. Skokanem je ale obyčejná cihla. Loni stála osm korun, dnes je to 15 korun.

Mnohem dražší cihly pak nakládal na vozík stavebník Jaroslav Nekola z Břehů u Pardubic. "Teď stojí 130 a předtím to stálo kolem 70 korun," popsal reportérovi. Muž z cihel buduje schodiště k domu. Už mělo být dávno hotové. "V té práci jsem musel zpomalit, jak peníze docházejí, tak se pomaličku dodělává," vysvětlil.

Tvrdé zdražování začalo před dvěma lety. Pandemie koronaviru v Asii zavřela doly a stavební materiál neměl kdo vyrábět. "Pro výrobu stavebního materiálu i surovin je potřeba hodně energií, plynu, elektřiny, uhlí - a to všechno stále zdražuje o desítky a stovky procent," objasnil ekonom Lukáš Kovanda.

Ceny tak budou dále stoupat. Tempo se podle ekonomů může zastavit nejdřív koncem příštího roku.

Pan Pála měl ještě štěstí - stihl včas refinancovat, takže měsíční splátka hypotéky mu dělá 18 tisíc korun. Kdyby se započítaly nové úrokové sazby, platil by 30 tisíc korun.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz