Zahraničí

Zemřel Wolfgang Petersen, německý režisér, který dobyl Hollywood

Režisér Wolfgang Petersen, který natočil hollywoodské trháky Troja, Air Force One, Smrtící epidemie či S nasazením života, zemřel ve věku 81 let.

Původem německý filmař Petersen skonal v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood po boji s rakovinou slinivky, uvedla AP.

Do Hollywoodu ho katapultovalo válečné drama z roku 1981 Ponorka o osudu německých námořníků za druhé světové války, které získalo šest nominací na Oscara včetně režie.

Ve Spojených státech natočil velkofilmy s největšími hvězdami. Za nejlepší je považovaný snímek S nasazením života o stárnoucím agentovi tajné služby v podání Clinta Eastwooda, který se snaží ochránit amerického prezidenta před útokem psychopata, jehož pozoruhodným způsobem ztvárnil John Malkovich.

Související obsah

​Také snímek Air Force One se týká amerického prezidenta, hraje ho Harrison Ford, který na palubě letadla osobně čelí teroristům.

Dalším Petersonovým trhákem byl Smrtící virus, v němž hlavní role ztvárnili Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman a Kevin Spacey.

Atrakcí neméně úspěšně Dokonalé bouře z roku 2000, natočené podle skutečném příběhu rybářské lodi, která se ztratila na moři, byli nejen hlavní představitelé George Clooney a Mark Wahlberg, ale i počítačem vytvořená třicetimetrová vlna.

Související obsah

​Po něm následovala divácky úspěšná výpravná podívaná Troja s Bradem Pittem a poslední Petersenův hollywoodský film Poseidon, označovaný za drahý propadák. Rozlučkový snímek Jak napálit banku natočil v německé produkci roku 2016.

Wolfgang Petersen se narodil roku 1941v Dolním Sasku a vyrůstal v Hamburku, kde studoval divadelní vědu. Poté absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii a začal pracovat v televizi, kde natočil mimo jiné několik epizod i u nás populárního kriminálního seriálu Místo činu.

Petersen byl dvakrát ženatý, zanechal zde syna a dvě vnoučata.

TN.cztn

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz