Zahraničí

Biden věděl o ruských plánech už na podzim. Zelenskyj o invazi schválně mlčel

Prezident Spojených států pravděpodobně věděl o Putinových plánech napadnout Ukrajinu již v říjnu roku 2021. Jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj k tomu říká, že blížící se invazi obyvatelům Ukrajiny záměrně zamlčel, aby nevyvolal paniku.

Deník Washington Post přišel s tvrzením, že prezident USA Joe Biden znal velmi detailní plány Ruské federace o invazi na Ukrajinu již na podzim loňského roku. V té době se několikrát sešli američtí nejvyšší činitelé včetně viceprezidentky Kamaly Harrisové nebo ministra zahraničí Antony Blinkena a diskutovali o ruských plánech.

Američané měli za to, že Rusko bude úspěšné a v rychlém tempu obsadí většinu Ukrajiny. O hrozbě konfliktu se prý snažili přesvědčit své spojence, zároveň odrazovali ruského prezidenta od vpádu do sousední země.

Související obsah

​"Pokud bychom tu informaci dostali ven mezi lidi, vznikla by panika a většina obyvatel by odjela ze země. Takto tu většina zůstala a bojovala za svůj domov," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro Washington Post. "Pokud bychom to zveřejnili, Rusové by nás dostali do tří dnů," doplnil.

Podle Zelenského nikdo nemohl tušit, jak nakonec bude válka probíhat. "Nikdo nemohl vědět, že to Rusové skutečně udělají. Nikdo nevěřil tomu, že ruská armáda bude mít za cíl mučit naše lidi," uzavřel.

Na Krymu explodoval sklad munice. Na poloostrově je to několikátý výbuch v poslední době. Spekuluje se o ukrajinském protiútoku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz