Domácí

Vláda šéfa rozvědky Mlejnka neodvolá. Nevidí pro to důvod

Jednání vlády, které začalo v úterý neformální schůzkou, pokračovalo ve středu. Ministry navštívil i nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek. Toho vláda neodvolá. Kabinet také schválil novelu školského zákona a nový úkol pro ministerstvo.

Vláda se rozhodla Mlejnka neodvolat. "Na základě dnešního jednání vlády jsme neshledali důvody k jeho odvolání," řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Petr Mlejnek je držitelem prověrky na tajné a v současné době má zažádáno o prověrku na přísně tajné a samozřejmě, že prověrka přísně tajné je jedním z kvalifikačních předpokladů pro výkon takové funkce," dodal. Kompetence na vykonávání funkce by podle něj neměl pouze pokud by prověrku nedostal.

"Vláda obdržela informaci, že pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr," uvedl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). 

Mlejnka navrhl jmenovat vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už na začátku června. Vyšlo ale najevo, že šéf civilní rozvědky se pravděpodobně pravidelně stýkal s obviněným lobbistou Michalem Redlem, jehož detektivové považují za hlavu zločinecké skupiny napojené na veřejné zakázky kolem pražského dopravního podniku. 

Vláda si šéfa rozvědky na středeční jednání pozvala. "Budu chtít slyšet informace, v jakém kontextu se společně potkávali, abych byl schopen vnímat, jak jeho kontakty a to, co spolu řešili, může mít případná rizika do jeho činnosti jako šéfa jedné ze služeb," řekl novinářům před jednáním vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Jsou tady určité otazníky, proto jsme si ho na vládu pozvali a budeme se na to ptát," dodal. Podle Rakušana na všechny dozaty na jednání Mlejnek odpověděl. Žádný člen vlády podle Jurečky nepožadoval odvolání Mlejnka.

Související obsah

Rakušan ale Mlejnkovi důvěřuje. Zopakoval to i na úterním neformálním setkání kabinetu. Tam se o celé situaci bavil s premiérem Petrem Fialou (ODS). "Nebudu vzkazovat nic přes média, musíme se poradit a zohlednit všechny skutečnosti," sdělil v úterý předseda vlády. Výsledky jednání premiéra s Rakušanem zatím nejsou známé.

Tlak na ministra vnitra se však stupňuje. Opoziční ANO dokonce žádá hlavu samotného Rakušana, jinak prý vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. "Ministr Rakušan má pevné místo v naší vládě," upozornil ale v úterý Fiala. Konec předsedy hnutí STAN ve vládě nechce ani Jurečka. "Moji důvěru má především ministr vnitra Vítek Rakušan," řekl.

Ministerstvo bude kontrolovat zálohy

Kabinet na středečním jednání schválil novelu školského zákona. Podle té by absolventi magisterských oborů bez učitelské kvalifikace mohli tři roky učit na druhých stupních základních škol a na středních školách předměty, které odpovídají jejich oboru. "Posiluje roli ředitelů škol, podporuje začínající učitele a garantuje platy pedagogů na 130 % průměrné mzdy. Návrh tak naplňuje hned několik bodů z programového prohlášení vlády," napsal o zákonu na twitteru ve středu ministr školství Vladimír Balaš.

"Do konce srpna představíme konkrétní parametry úsporného tarifu, který se bude týkat všech občanů, kteří energie odebírají," prohlásil na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Ministerstvo průmyslu a obchodu také podle něj dostalo za úkol kontrolovat zálohy, které dodavatelé energií vyměřují zákazníkům. "Zda tyto zálohy skutečně odpovídají pravidlům pro stanovování záloh, tedy odpovídají očekávané spotřebě a ceně energií a nejsou ze strany dodavatelů zneužívány," dodal Fiala.

"Máme z terénu signály, že u některých domácností dochází k tomu, že ta záloha neodpovídá, je neadekvátní a vyšší," upozornil Jurečka. "Není možné, aby v této situaci docházelo i v této oblasti ke zneužívání situace," dodal. "Chceme tu odpověď co nejrychleji," avizoval Fiala. Výsledky kontrol očekává premiér už příští týden. 

Ministři se v úterý setkali na zámku Liblice:

​Sledujte záznam celé tiskové konference:

Taťána Malá svolala sněmovní komisi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz