Zahraničí

VIDEO: Děsivé záběry z Tater. Takto strhla lavina tátu s desetiletým klukem

Ztracená GoPro kamera zachytila v Tatrách děsivé záběry. Zaznamenala totiž chvíli, kdy tátu s desetiletým chlapcem zasypala v květnu lavina. Oba čeští turisté katastrofu přežili. Kameru našli nedávno polští turisté a video se začalo šířit internetem.

"Stůj! Lavina! Uhni! Bacha!" křičel táta Vilém, který se svým synem vydal v květnu na skialpinistický výlet do Tater. Tam je však u štítu Beraní rohy strhla lavina. Při tom se z helmy odepla GoPro kamera, která vše nahrála. Nedávno ji našli polští turisté a video se stalo hitem internetu. Informovala o tom TV Markíza.

Oba čeští lyžaři nakonec přežili. Desetiletý kluk se dokázal vyhrabat, zajet k chatce a přivolat pomoc. Měli ale namále. "Z toho videa, co jsem si všiml, tak to byly spíš takové kotrmelce, které jsou ale paradoxně možná ještě horší, protože tím pádem člověk naráží na ostré skály a mechanická poranění můžou být vážná," uvedl horský záchranář Pavel Krajčí.

Nakonec byl tedy dolámaný otec Vilém v nemocnici šťastný. "Tím, že byl schopen se zorganizovat a sjet dolů na chatu, jít požádat o pomoc, tak mi tím vlastně zachránil život," popsal pro TV Markíza. "Otec měl více zranění v oblasti zad, beder a stehna, jeho desetiletý syn byl bez vážných zranění," sdělila v květnu na sociálních sítích slovenská horská služba.

Související obsah

Chybu podle záchranářů udělala dvojice při plánování výpravy. "Lyžovali dost pozdě, vlastně už v době oběda, navíc svah vlivem slunečního záření úplně namokl a vznikaly mokré laviny. Je potřeba si uvědomit, že v květnu má slunce o hodně větší sílu," vysvětlil Krajčí.

"Samozřejmě si sypu popel na hlavu za to, že já bych měl být ten zodpovědný a v okamžiku, kdy jsem spatřil, že toho sněhu je více, než bych čekal, tak jsme se měli otočit," řekl otec desetiletého chlapce. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz