Domácí

Stát bude kontrolovat zálohy za energie. Dodavatelé prý zneužívají situace

Ministerstvo průmyslu a obchodu bude kontrolovat, zda nejsou zálohy, které dodavatelé zákazníkům vyměřují, příliš vysoké. Výsledky by chtěl premiér Petr Fiala (ODS) znát už příští týden.

"Do konce srpna představíme konkrétní parametry úsporného tarifu, který se bude týkat všech občanů, kteří energie odebírají," prohlásil ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Fiala.

Ministerstvo průmyslu a obchodu také podle něj dostalo za úkol kontrolovat zálohy, které dodavatelé energií vyměřují zákazníkům. "Zda tyto zálohy skutečně odpovídají pravidlům pro stanovování záloh, tedy odpovídají očekávané spotřebě a ceně energií a nejsou ze strany dodavatelů zneužívány," popsal předseda vlády, co budou kontrolovat.

"Máme z terénu signály, že u některých domácností dochází k tomu, že ta záloha neodpovídá, je neadekvátní a vyšší," upozornil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Není možné, aby v této situaci docházelo i v této oblasti ke zneužívání situace," dodal. "Chceme tu odpověď co nejrychleji," avizoval Fiala.

Výsledky kontrol očekává premiér už příští týden. 

Související obsah

Fiala také řekl, že vláda nezastropuje ceny energií. V několika evropských zemích, které jej zavedly, podle něj nefungoval. "Občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent, v Praze 35 procent příjmů, včetně poplatků za energie," prohlásil Fiala. Ostatní si podle něj mají zažádat o příspěvek na bydlení. "Stát je připraven to uhradit," sdělil Fiala. "Občany nenecháme padnout," zdůraznil Fiala.

Podle předsedy vlády by se ale Češi neměli obávat toho, že si v zimě nezatopí. "Udělali jsme kroky, které povedou k tomu, že budeme mít dostatek plynu na zimu," prohlásil. "Byl zjednodušen a navýšen tak, aby na něj dosáhla větší část lidí," řekl.

Podívejte se na záznam celé tiskové konference:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz