Zahraničí

Primárky ve Wyomingu mají dokazovat sílu Trumpa. Kritička Cheneyová pohořela

Výsledky republikánských primárních voleb v americkém státě Wyoming opět potvrdily, že republikánskou stranu stále výrazně ovládá Donald Trump. Volby tam prohrála kongresmanka Liz Cheneyová, která v poslední době vystupuje jako nejvýraznější kritička bývalého prezidenta.

Žije tu tak málo obyvatel, že všichni spadají do jediného volebního obvodu. Přesto k výsledku wyomingských primárek nyní směřovala pozornost celé Ameriky. Současná senátorka tu v minulých volbách drtivě vyhrála. Teď ji voliči vystavili přesvědčivou stopku. "Jsem fanynka Donalda Trumpa a myslím si, že Cheneyová se k němu otočila zády," vysvětlila své důvody třeba Olivia Tannerová.

Prominentní senátorka byla dlouholetou podporovatelkou Donalda Trumpa. Své voliče zklamala tím, že hlasovala pro ústavní žalobu na Trumpa a zasedla v komisi, která vyšetřuje útok jeho stoupenců na Kapitol z 6. ledna loňského roku.

"Musíme si jasně uvědomit, jaké hrozbě čelíme a co je třeba udělat, abychom ji porazili. Od 6. ledna říkám, že udělám vše pro to, aby se Donald Trump už nikdy nedostal do blízkosti Oválné pracovny - a myslím to vážně," prohlašovala Cheneyová.

Související obsah

​"Liz Cheneyová by se měla za své svatouškovské chování, činy a za svá slova stydět. Teď může konečně zmizet v hlubinách politického zapomnění. Jsem si jistý, že tam bude mnohem šťastnější než tam, kde je teď," reagoval na výsledky voleb bývalý prezident Donald Trump.

Ve všech amerických státech od jara demokraté i republikáni vybírají kandidáty, kteří je budou zastupovat v listopadových kongresových volbách. Řada z těch, kteří hlasovali pro ústavní žalobu na exprezidenta, se rozhodla funkci neobhajovat. Další primárky prohráli. U republikánů tak vítězí ti, kteří Trumpa podporují.

Americká média o výsledcích posledních primárek mluví jako o tečce za přechodem republikánské strany od tradičního konzervatismu k Trumpově ukřivděnému populismu.

Některé analýzy přesto předpokládají, že listopadové klání bude těsnější, než se ještě před pár měsíci mohlo zdát. Joe Biden prosadil svůj zřejmě nejvýznamnější zákon o masivních investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Norma také snižuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti. Demokraté věří, že i tento krok by jim v listopadových volbách do kongresu mohl výrazně pomoci.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz