Domácí

Fiala slíbil proplácení vysokých nájmů. Nesmysl, tvrdí opozice i ekonomové

Pokud člověk za nájem zaplatí více než 30 procent (v Praze 35 procent) příjmu, zbytek mu proplatí vláda. To ve středu prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). Proti jeho slovům se ale ohradilo několik lidí, jsou totiž podle nich nesmysl.

"Občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent, v Praze 35 procent příjmů, včetně poplatků za energie," prohlásil na tiskové konferenci ve středu Fiala. Zbytek má podle něj proplatit stát. "Stát je připraven to uhradit," sdělil Fiala. "Občany nenecháme padnout," zdůraznil. "Samozřejmě, že o příspěvek je potřeba žádat," dodal předseda vlády ve čtvrtek. Pomoc je podle něj účinná.

Jeho slova ale rozzuřila například paní Miroslavu. "Buď všichni lžou, nebo tomu vůbec nerozumí. Lidé, kteří mají náklady na bydlení větší než 30 procent, sice nárok na příspěvek na bydlení mají, ale většinou ho stejně nedostanou, protože se vše odvíjí od normativních nákladů stanovených státem," napsal TN.cz.

Související obsah

Normativní náklady určuje vláda, pokud člověk platí za bydlení více, příspěvek na bydlení se jej netýká. Například ve městě s více než 100 tisíci obyvateli jsou pro jednoho člověka v nájmu či podnájmu normativní náklady 8 271 korun. Pokud tedy platí za nájem 10 tisíc korun a jeho příjem je 20 tisíc, na dávku nárok nemá. 

"Jde o jakési vyčíslení, kolik by v uvozovkách schválně měla domácnost vynakládat za své bydlení tak, aby ji to sociálně příliš neohrozilo," vysvětlila pro TV Nova ekonomka Markéta Šichtařová. "Praha má nejvyšší náklady, ale i nejvyšší očekávané příjmy, to se zmenšuje směrem do okrajových částí republiky a do menších měst," dodala.

"Berou se tam čisté příjmy a náklady na bydlení se myslí nájem a platby za energie a platy za úklid, všechno, co se bezprostředně týká vašeho bydlení," řekl TN Live ekonom Vít Hradil. "Všem bych přál, aby mu stát, když je v nouzi, dorovnal co nejvíce, ale ta částka v podstatě musí být, teď to řeknu ošklivě, ale musí být dostatečně nízká, aby nemotivovala lidi k chování, které stát nemá zájem podporovat," doplnil.

"Premiér Fiala buď včera uvedl nesmysl, nebo zásadně mění sociální politiku v České republice," řekl ve čtvrtek stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). "Nerozumí tomu, jak funguje příspěvek na bydlení a normativní náklady," dodal.

Související obsah

"Normativní náklady stropují příspěvky na bydlení, to znamená, že kdyby zastropovaný nebyl, tak bychom samozřejmě museli vynaložit na bydlení všem, kteří to budou chtít proplatit přes příspěvek na bydlení, stamiliardy korun," upozornil Juchelka.

Jestli by příspěvek pro všechny, kteří platí za bydlení více než 30 či 35 procent příjmů, vůbec reálný nedokáže říct ani ekonomka Šichtařová. "Vždycky můžeme říct, že jsme schopní ještě v tomhle roce něco financovat takzvaně za každou cenu, jenomže potom to může vést třeba k hyperinflaci, což je samozřejmě nesmysl," upozornila. "Já si neumím představit, co tím skutečně bylo myšleno, kdyby to bylo myšleno v té maximalistické variantě, že skutečně nějakým způsobem lidem budou kompenzovány úplně všechny náklady nad 30 procent, potom bychom se pohybovali třeba až ve stovkách miliard korun, což je skutečně pro rozpočet prakticky neúnosné," dodala.

"Nejsem si jistá, že premiér vyslovil přesně to, co vyslovit chtěl, je totiž dost dobře možné, že sice mluvil o příspěvku na bydlení, ale ve skutečnosti možná, ale teď mu vkládám do úst moji domněnku, měl namysli nějakou jinou kompenzaci, například tím způsobem, že budou dotovány energie nikoli přímo domácnostem, ale těm, kdo energii přeprodávají, takže nakonec domácnosti budou mít nižší ceny a podobným mechanismem je možno zavést i další typy dotací a opravdu by se hypoteticky mohlo dosáhnout toho, že domácnosti platí maximálně 30 procent těchto nákladů," sdělila ekonomka Šichtařová. Podobné dotace jsou ale podle ní kontraproduktivní.

Související obsah

Normativní náklady jsou podle opozičního poslance nyní příliš nízké. Naposledy je totiž vláda upravovala v lednu. "Nyní už máme sedm měsíců po této úpravě a inflace neustále roste, náklady na bydlení neustále rostou," myslí si.

"Nevím, jestli chtěl pan premiér podprahově říct, že se chystá měnit příspěvek na bydlení tak, aby platnost tvrzení byla paušální, aby to platilo na všechny a předpokládám, že ne," uvedl ekonom Hradil. "To by s prominutím mohlo vést k naprostým zvrácenostem," dodal. Fiala ve čtvrtek naznačil, že by se normativní náklady mohly měnit.

Opozice po vládě požaduje zastropování energií. O tom ale kabinet neuvažuje. Tuto praktiku totiž podle Fialy zavedli jen v některých zemích a výsledky nebyly dobré.

Momentální normativní náklady pro lidi v nájmu či podnájmu:

Náklady na bydlení v bytech užívaných na základě nájemní či podnájemní smlouvy | Zdroj: Úřad práce ČR

​Momentální normativní náklady v družstevních bytech, bytech vlastníků a bytech užívaných na základě služebnosti:

Náklady na bydlení v družstevních bytech, bytech vlastníků a bytech užívaných na základě služebnosti | Zdroj: Úřad práce ČR

Marian Jurečka se vyjadřuje k příspěvkům na bydlení:

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz