Tipy na výlet

Tipy na výlet: Skalní hrad i známé poutní místo. Českolipsko má co nabídnout

Skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami na okraji Svojkova nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávějí různé pověsti. Minout byste ale neměli ani jeho okolí.

Poutní místo Modlivý důl na Českolipsku můžete navštívit na začátku nebo na konci vašeho výletu. Štáb TV Nova si nechal to nejlepší na konec a vyrazil nejprve do blízkého okolí, které rozhodně stojí za zmínku. Zavítat můžete například na známou zříceninu hradu Svojkov.

Auto je nejlepší zaparkovat v obci Svojkov u hotelu Zámeček. Potom projdete zámeckou zahradou a odtud už na kopci mezi stromy uvidíte stejnojmenný skalní hrad. Svojkovský hrad pochází ze 14. století a některé jeho části jsou vytesány přímo do pískovcové skály. Výška skály umožnila výstavbu ve třech patrech a schody vždy vedly po vnějších stěnách. Vylézt můžete i do prvního patra. Musíte být ale opatrní, schody už nejsou zcela zachovány.

Související obsah

V 16.století byla dřevěná část hradu stržena a spálena. V současnosti se dochoval skalní suk se světničkami, průchodem a zbytky zdiva paláce. Od roku 1381 byli vlastníky hradu páni z Chlumu. Nejznámější osobností tohoto rodu se stal Jan z Chlumu zvaný Kepka. Ten doprovázel mistra Jana Husa na koncil do Kostnice. Stal se stoupencem jeho učení a také jeho oddaným přítelem.

Další zastávkou bylo lesní divadlo. To bylo vybudováno v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži asi půl kilometru jižně od vesnice Sloup. Myšlenka založit lesní divadelní scénu uprostřed lesů vznikla roku 1920. Od 60. let 20. století divadlo dlouhou dobu chátralo a téměř upadlo v zapomnění. V roce 2004 ale bylo opraveno a do protějšího svahu byly zasazeny lavičky pro 250 diváků. V letních měsících se v lesním divadle konají divadelní představení. Vstupenky se dají koupit jedině na místě, a to zhruba hodinu předem.

Pak už štáb TV Nova čekal zlatý hřeb výletu, kterým bylo poutní místo Modlivý důl. Tam se nejlépe dostanete od svojkovského parkoviště a půjdete zhruba půl kilometru po vyznačené trase. Před lesním výšlapem se můžete občerstvit v bistru a po cestě se osvěžit u studánky. Cestu si také můžete zkrátit pohledem na svaté obrázky, kterých tam objevíte 13.

Související obsah

Skalnatá rokle se původně nazývala Smolný důl, protože tamější uhlíři měli i smolné pece, ve kterých vařili kolomaz. Teprve později tam vzniklo poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti. Traduje se například, že tam jeden selský chlapec zabil svého soka v lásce.

Téměř po dvě staletí byl Modlivý důl proslulý široko daleko a procházela jím četná procesí. Pomodlit se přijížděl i sám císař Ferdinand I. Pokud stále ještě nebudete mít dost objevování, vyrazit můžete do nedaleké Samuelovy jeskyně nebo na tzv. Dědovy kameny. Po cestě zpět by vám určitě neměla uniknout ani sklářská velmoc Nový Bor.

ls, Barbora Šimková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz