Domácí

Vytváří jen další chaos, kritizuje vládu opozice. Piráti Fialova slova obhajují

Trochu zmatečné vyjádření premiéra o příspěvku na bydlení vzbudilo poprask mezi veřejností i politiky. Opozice dokonce tvrdí, že vláda místo návrhu jasného řešení energetické krize vytváří jen další chaos.

Značnou část nákladů na bydlení za domácnosti zaplatí stát prostřednictvím příspěvku na bydlení. S tím ve středu přišel premiér Petr Fiala (ODS). "Občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent svých příjmů, v Praze 35 procent, a to včetně poplatku za vodu a energie," prohlásil premiér na středeční tiskové konferenci.

Jenže podle řady politiků byl tento výrok premiéra přinejmenším nešťastný. Zapomněl totiž, že příspěvek na bydlení má limity a možná i na to, že nejde o novinku. "Spletl se, nebo ho špatně připravili na tiskovou konferenci. Domnívám se, že to nemyslel tak, že by se doplácel ten zbytek do nájmu třeba 50 tisíc korun měsíčně, to je samozřejmě nesmysl," řekl poslanec Aleš Juchelka (ANO).

"Je to něco podobného jako v průběhu korony, kdy jsme se dozvídali průběžně jednotlivé návrhy ze strany tehdejší vlády, dneska vlády nové. Je vidět, že složitá konstrukce návrhů vede k tomu, že se těžko komunikují," myslí si hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Související obsah

"Premiér Petr Fiala včera neříkal pravdu, protože právě v příspěvku na bydlení je v současné době finanční limit, takže není možné občanům proplatit náklady na bydlení," sdělila poslankyně Lucie Šafránková (SPD).

"Celá ta kauza, která je o pomoci vlády těm, kteří jsou postižení, tak snese jedno jediné slovo, a to je chaos. Vláda místo toho, aby řekla, jak to celé bude, tak ještě vnáší další pochybnosti," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Podle vládních Pirátů byl premiérův výrok na místě, chtěl prý vyvolat zájem mezi těmi, kteří na příspěvek nárok mají, ale nevědí o něm. "Stále máme zhruba dvě třetiny oprávněných žadatelů. Lidé, kteří by si měli požádat, nežádají a to je potřeba v téhle krizi zdůraznit," prohlásila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Olga Richterová (Piráti). Piráti ale připouštějí, že je potřeba systém příspěvků na bydlení, včetně informování o něm, zjednodušit.

Podívejte se, co si o příspěvku na bydlení myslí lidé:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz