Zahraničí

Prudké bouře v Evropě zabily 13 lidí včetně tří dětí. Vichr řádil i v ČR

Velkou část Rakouska ve čtvrtek večer zasáhly prudké bouře, které si vyžádaly životy nejméně třinácti lidí, z toho tří dětí. V Lavanttalu zabil strom tříletou a osmiletou dívku. V Gamingu zemřeli tři turisté poté, co po zásahu bleskem spadl strom na chatu, kde se ukrývali. Někteří lidé jsou podle místních médií zranění, další pohřešovaní. Korsika hlásí šest mrtvých a Itálie dva Před velmi silnými bouřkami varovali také meteorologové v Česku.

Meteorologové pro část Česka zpřísnili odpoledne výstrahu kvůli velmi silným bouřkám, které k nám přešly z Rakouska. V sousední zemi napáchaly velké škody.

Zvláště těžce byl zasažen region okolo jezera Sankt Andräer v Lavanttalu. Řada stromů nevydržela silné poryvy větru přesahující 100 kilometrů v hodině. Vyvrátily se, nebo polámaly. Právě padající strom připravil o život dvě dívky ve věku tři a osm let, informuje portál Kronen Zeitung.

"Neskonalá tragédie, že dvě děti zemřely v bouřích. Tohle mě hluboce zasáhlo. Moje myšlenky jsou s jejich rodinami," zareagoval na smutné zprávy rakouský prezident Alexander Van der Bellen.

Související obsah

​Dalších třináct lidí pak bylo zraněno, z toho dva těžce. Mezi zraněnými je i pět dětí. Do oblasti vyrazil velký počet záchranných složek, včetně dvou vrtulníků, několika jednotek hasičů, Červeného kříže, policie a také krizového intervenčního týmu. Nezvěstný je nejméně jeden člověk, který se měl v době bouře nacházet ve vodě. U jezera se našlo oblečení, které nebylo možné k nikomu přiřadit.

Bouře si ale vyžádala oběti také v Gamingu (Dolní Rakousko). Blesk tam zasáhl strom, který spadl a dopadl na chatu, kde se ukryli výletníci. Zemřeli tři lidé. Vyšetřování k objasnění totožnosti obětí probíhá, uvedl vrchní inspektor Johann Baumschlager.

Rakousku ale nebylo jedinou zemí postiženou bouřkami. Na francouzské Korsice zemřelo kvůli bouřce minimálně šest lidí a další se pohřešují. Mezi mrtvými je i třináctiletá dívka, které spadl na bungalov strom. Čtrnáct lidí se zranilo, z toho dva vážně, píše portál 20 Minutes. Hned po bouři také zůstalo 45 tisíc domácností bez proudu.

Související obsah

V Toskánsku si bouře vyžádaly dvě oběti. V obou případech nešťastníky zabil padající strom. Kmeny stromů zranily také další čtyři lidi. Na některých místech v Itálii foukal vítr rychlostí i 140 kilometrů v hodině, uvedla agentura Reuters.

V Česku hlásili hasiči desítky výjezdů

Bouřkový systém navečer dorazil i do Česka. "Vytvořil radarovou signaturu zvanou "bow echo". Ta je typická pro systémy s velmi výraznými nárazy větru na čele. V rámci tohoto se mohou vyskytnout zejména ve 'vyboulené' oblasti nárazy větru i kolem 90 km/h. Rovněž očekáváme krátkodobé intenzivní srážky a vyloučeny nejsou ani kroupy. Byl proto zvýšen stupeň výstrahy pro část krajů Jihomoravského, Vysočina a ORP Dačice v Jihočeském kraji," upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v půl sedmé večer. 

Hasiči vyjížděli k desítkám událostí. Na jihu Moravy řešili zejména popadané stromy a větve. Na rozdíl od sousedního Rakouska se ale zdá, že se naštěstí nikomu nic nestalo. "Situace je již klidná. Celkem evidujeme 48 událostí bez zranění," oznámili po deváté hodině večerní jihomoravští hasiči.

Na fotografie následků bouří se můžete podívat zde:

Silné bouře prochází celou Evropou: 

 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz