Domácí

Zámek Čertousy pohltily plameny. Z kulturní památky skoro nic nezůstalo

Pražští hasiči bojovali v noci na pátek s požárem zámku Čertousy. Hořela celá střecha. Ze zámku, který je kutlurní památkou, zůstaly jen zdi.

Plameny vyšlehly po půlnoci ve zchátralém objektu na okraji Horních Počernic. “Požár je pod kontrolou, dohašujeme zbytky střechy, která hořela v době našeho příjezdu v plném rozsahu,“ informoval v půl čtvrté ráno mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

S ohněm bojovaly dvě profesionální a čtyři dobrovolné jednotky. "Dopoledne jsme dohasili skrytá ohniska požáru, vyšetřovatel hasičů ohniska vyhledal pomocí termokamery na dronu. Rozsah škod a příčina požáru je stále v šetření hasičských a policejních vyšetřovatelů. Ke škodě se musí vyjádřit majitel objektu, který je v zahraničí, a pracovníci památkové péče," doplnil Kavka v pátek před polednem.

Související obsah

Hasiči také zveřejnili snímky z místa požáru. Na nich je vidět, že z budovy toho moc nezůstalo. Střecha, v podstatě celé druhé podlaží a nejméně jedna obvodová zeď jsou úplně pryč.

Zámek je nevyužívaný a už před požárem byl zdevastovaný. Jednalo se ale o kulturní památku v soukromém vlasnictví. Na internetu se dá dohledat i web s projektem na revitalizaci okolí zámku, kde by vznikly bytové domy. Podle vizualizace se zřejmě počítalo i s rekonstrukcí památky.

Zde najdete fotky z hašení požáru a jak zámek vypadal na konci zásahu:

Zde se podívejte na snímky zámku před požárem i na projektovou vizualizace revitalizace jeho okolí:

TN.cz, mch

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz