Zahraničí

Nechutné moře plné špíny. Chorvaté zveřejnili výsledky testů vody

Nechutné moře plné špíny. Chorvaté zveřejnili výsledky testů vody
Pláž v Chorvatsku (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia

Nechutný pohled se naskytl turistům na pláži Kolovare u Zadaru. Moře tam bylo plné zapáchající hnědé hmoty, která vyděsila všechny koupající. Chorvatské úřady z vody hned odebraly vzorky a zakázaly koupání. Nyní zveřejnily výsledky, které spoustu lidí překvapily.

Voda plná hnědé hmoty se objevila na chorvatské pláži v pondělí. Tamní média hned začala spekulovat, že by důvodem mohlo být prasklé kanalizační potrubí. Voda na městské pláži totiž podivně zapáchala a někteří pravidelní návštěvníci pláže Kolovare tvrdili, že cítí výkaly, popsal chorvatský web Zadarski.hr.

Nečistoty se objevily hned u bójek, které ohraničovaly vodní zábavní park. Uprostřed turistické sezóny šlo o katastrofu a úřady proto hned odebraly vzorky vody. Rovněž zakázaly koupání, což ovšem spousta lidí nerespektovala.

Hned v úterý ovšem chorvatské úřady popřely, že by ve vodě byly splašky. Kanalizační potrubí prý neprasklo, ale kvůli velkému množství dešťové vody se z potrubí "stáhly" nečistoty. Podle úřadů bylo množství nečistot v poměru, který zákon umožňuje. "Vzhledem k tomu, že celé léto nepršelo, tak došlo vlivem vydatných srážek k přelití hlavního potrubí a následně k aktivaci druhého potrubí, které s sebou vzalo určité množství znečištění. Není to ale kanalizační potrubí a pro občany nehrozí žádné nebezpečí," uklidňoval veřejnost ředitel vodovodů Grgo Peronja.

Související obsah

​Zaměstnanci zadarského ústavu veřejného zdraví přesto odebrali vzorky vody, které potvrdily verzi ředitele. "Ukazatele fekálního znečištění, E. coli a střevního enterokoka, nebyly ve vzorcích, které jsme odebrali ve stejný den, kdy bylo nahlášeno znečištění, zaznamenány," uvedl vedoucí Služby pro zdravotní ekologii a ochranu životního prostředí Benito Pucar. Moře podle něj spadá do první kategorie a koupání v něm je bezpečné.

Jinde ovšem kontaminaci moře úřady potvrdily. Na začátku srpna dokonce Dubrovnicko-neretvanská župa na základě zjištění inspektorů vyzvala, aby se lidé do odvolání nekoupali na pláži Pod hradbami na ostrově Korčula.

Také v Chorvatsku se letos zvedly ceny. Podívejte se, kolik stojí občerstvení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz