Domácí

Česko zasáhly silné bouřky. Během tří hodin spadlo 130 milimetrů srážek

Česko zasáhly četné bouřky doprovázené přívalovými dešti a silným větrem. Pro oblast Rokycanska vyhlásili meteorologové dokonce extrémní stupeň nebezpečí. Na stanici Hrádek během tří hodin spadlo 130 milimetrů srážek.

"Na Rokycansku detekujeme extrémní srážky. Už se nejedná o bouřky, ale spíš trvalý intenzivní déšť. Na stanici Hrádek u Rokycan spadlo za poslední tři hodiny 128,8 milimetru, z čehož jen 90 milimetrů za poslední hodinu. V oblasti stále intenzivně prší," upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek okolo 23. hodiny. Pro oblast byla vyhlášena výstraha před bouřkami s nejvyšším stupněm nebezpečí, která skončila až půl hodiny po půlnoci. V Rokycanech už se vylila řeka Klabava. Více informací najdete v novém článku.

V noci stoupaly menší toky v povodí horní a střední Vltavy, přítoky Vltavy v Praze a Středočeském kraji, dolní přítoky Berounky, Malše, Lužnice, přítoky Sázavy. Potok Botič na několik minut v noci dosáhl dokonce druhého stupně povodňové aktivity. Velká část toků ale už kulminovala.

Výstraha

Prahu a některé části krajů Jihočeského a Středočeského kraje zasáhly velmi silné bouřky už v pátek večer. "Očekává se výskyt velmi silných bouřek s opakovanými úhrny kolem 70 milimetrů, kroupami do tří centimetrů a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině," varovali meteorologové. Voda z přívalových dešťů zaplavila část dálnice D1 na příjezdu do Prahy. Pražští hasiči v souvislosti s vydatným deštěm zasahovali u 14 případů. Vesměs se jednalo o čerpání vody ze zatopených prostor a lagun na komunikacích.

Bouřky zaneprázdnily i hasiče ze Středočeského kraje. "Od včerejšího večera do dnešní sedmé hodiny ráno jsme zasahovali u celkem 79 událostí v souvislosti s bouřkami. Z tohoto počtu bylo 46 popadaných stromů, nejvíce na Benešovsku, 15 odstranění nebezpečných stavů (části střech, poletující předměty apod.), nejvíce na Příbramsku," informovali hasiči v sobotu na twitteru. "Mezi další zásahy související s počasím patřilo i čerpání vody. U tohoto typu zásahu jsme zasahovali během noci 17krát, nejvíce na Příbramsku. Je pravděpodobné, že během dnešního dopoledne ještě několik zásahů přibyde," dodali.

VIDEO: Záběry ze zaplavené dálnice D1

Průběh bouřek​

Na jihu Čech se v pátek odpoledne objevila supercela. To ale ještě situace nebyla tak dramatická. "Bouřkám v Čechách i přes dobrou dynamickou podporu chybí bohužel dostatek energie. I tak vznikla ale na západ od Českých Budějovic slabší supercela. Bedlivě ji sledujeme. Bouřky na ostatním území jsou slabší, na Moravě ale i s nárazy větru," informoval na twitteru před sedmou hodinou večer ČHMÚ.

O pár hodin později voda v Milevsku nedaleko Písku vyplavila místní radnici. Dosahovala úrovně i půl metru. Všude v budově byly nánosy bahna.

VIDEO: Následky přívalových dešťů v Milevsku

​"V jižních Čechách se bouřky vyvinuly na linii konvergence (sbíhavosti proudění). Může tak docházet k opakovaným přechodům intenzivních srážek a docházet k lokálním přívalovým povodním. Dle radarových odrazů se také vyskytují patrně menší kroupy. Postupem času se budou bouřky spíše slévat ve větší celky a rozšíří se i dál na sever do Středočeského kraje," varovali meteorologové v sedm hodin večer. O hodinu a půl později už vydávali krátkodobou výstrahu před velmi silnými bouřkami pro část středních Čech (kromě nejvýchodnějších a nejsevernějších částí), včetně Prahy. "Velmi silné bouřky postupují od jihu a jsou doprovázeny velmi intenzivním deštěm a nárazy větru," upozorňovali.

Výzvu k opatrnosti dostali nejen řidiči, ale také lidé cestující jinými dopravními prostředky. ​"Z důvodu výstrahy ČHMÚ před velmi silnými bouřkami, přívalovým deštěm, kroupami a nárazy větru, která platí od dnešních odpoledních hodin, prosíme cestující, aby při plánování své cesty v hodinách sledovali aktuální informace o provozu na železnici, např. prostřednictvím našeho webu www.cd.cz/omezeniprovozu nebo v mobilní aplikaci Můj vlak," informoval mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

Podívejte se na výstrahu:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz