Ekonomika

Antimonopolní úřad prověřuje marže pumpařů. Můžou hrozit stamilionové pokuty

Ministerstvo financí se obrátilo na antimonopolní úřad kvůli možné kartelové dohodě prodejců pohonných hmot. Pokud se podezření potvrdí, hrozí prodejcům stamilionové pokuty. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury měli v červenci bezdůvodně vysoké marže.

Kontrola ministerstva ukázala, že na litru paliva měli prodejci v průměru přes pět korun. Kdo marže uměle navyšoval, zatím ministr financí neřekl. Jeho podnět už ale řeší antimonopolní úřad. "Podnět, který včera avizovalo ministerstvo financí, jsme už obdrželi a budeme jej prošetřovat," uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda.

"Máme podezření o kartelové dohodě mezi sítěmi některých čerpacích stanic, že budou používat stejné ceny," prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). 

Červencové marže byly násobně vyšší oproti loňskému celoročnímu průměru a zároveň také nejvyšší od vypuknutí války na Ukrajině. "Trh v České republice je vysoce konkurenční a musím tedy odmítnout případně podezření, že by tady docházelo ke kartelovým dohodám," sdělil mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula. "Na českém trhu působí jedna značka čerpacích stanic, která má marže suverénně nejnižší. Pak je asi zřejmé, že když je trh tvořený zejména velkými silnými hráči (řetězcovými), tak jejich síla je v chování na trhu velmi významná," poznamenal ekonom Petr Studnička. 

Související obsah

"Dvacet osm let držíme ceny zhruba stejné, marži si pořád udržujeme mezi 80 halíři až jednou korunou. Někdo potřebuje víc a někdo míň. Nám tohle stačí, někomu to nestačí," řekl majitel sítě čerpacích stanic Tank ONO Jiří Ondra. "Nejsme to jenom my, kdo s tím má potíže. Třeba Evropská unie je velice háklivá na tohle nesoutěžní chování," vysvětlil ekonom Vít Hradil.

"Za kartelovou dohodu hrozí tvrdé tresty, úřad může uložit pokutu až do deseti procent z obratu soutěžitele za předcházející účetní období," uvedl mluvčí ÚOHS. U velkých firem to můžou být i stovky milionů korun. Kartelová dohoda mezi prodejci paliv, to by nebyla žádná novinka.  

"V roce 2004 byly šesti distributorům pohonných hmot za kartelovou dohodu nebo domluvy o cenách uloženy pokuty ve výši 313 milionů korun. Následně tyto pokuty zrušily správní soudy," připomněl mluvčí ÚOHS. "To nejlepší, co může stát dělat, je udržovat konkurenční prostředí zdravé. V momentě, kdy to selže například vlivem mimořádné události, jako je válka nebo pandemie, tak se asi k té cenové regulaci dá sáhnout," myslí si Hradil. O zavedení cenové regulace pohonných hmot rozhodne Ministerstvo financí ČR v příštích týdnech podle cenového vývoje na trhu. 

Ministerstvo financí má podezření na kartelovou dohodu:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz