Domácí

Na ranči objevili zbídačené psy a koně. "Válela se tu hlava i kopyta," tvrdí místní

Policisté i veterináři v pátek v obci Křižovatka na Chebsku řešili případ údajného týrání zvířat. Majitelka ranče tam podle místních dlouhodobě chová koně a psy v nevyhovujících podmínkách. Sousedé si také stěžují na hluk a zápach, údajně tam dochází k častým úhynům zvířat. Úřady nakonec majitelce část zvířat odeberou.

Nepříjemný zápach a hluk z ranče znepříjemňuje už léta život sousedům. "Ona tady nežije a když přijede jednou za čas, tak kde mají koně brát vodu a žrádlo? Hladový a hubený jsou, to už všichni vidí, že vypadají hrozně. Teď je léto, ale v zimě – to se člověk bál tudy projít, co uvidí," popsala jedna z místních žen Markéta Bártová. "Sousedi nám poskytli fotografie ohledně rozporcovaného koně tady na pozemku. Válela se tu hlava, kopyta. Psi hlady neměli co jíst, tak to vytáhli. I hříbě tady leželo mrtvé," přidala se Nikola Sieglová.

Problémy s chovatelkou už obyvatelé Křižovatky na Chebsku řeší posledních deset let. "Po dobrém i po zlém jsme to zkoušeli. Loni už jsem jí nabídl: 'Domluvte nějaký víkend, jsem ochotný (a možná i kluci z vesnice by šli). Uděláme ploty, vybetonujeme to. Lidé nabízeli pomoc, nic,'" popsal obyvatel Petr Kmeť.

Případ už poněkolikáté na místě řeší krajská veterinární správa. Místním i ochranářům ale dochází trpělivost. "Co se kondičního stavu týká, všechny ty koně jsou v dobré kondici. Nejsou hubení, potravou nestrádají," reagovala ředitelka odboru KVS SVS pro Karlovarský kraj Mária Slepičková.

Související obsah

​To ale podle místních není pravda. Situace se v pátek vyostřila natolik, že se ochránci rozhodli zvířata z ranče odvést. "Chceme odebrat týraná zvířata, která se zde nacházejí. Jde o pět psů a je tu několik koní," vysvětlila Marie Lokingová z Útulku pro psy Horní Hraničná.

Veterinární správa nakonec na místě rozhodla, že jde skutečně o týraní. "Na základě konstatování krajské veterinární správy, že opravdu dochází k týrání zvířat, obec s rozšířenou působností vydá rozhodnutí o odebrání zvířat do náhradní péče," uvedla Slepičková.

S majitelkou zvířat se štábu TV Nova nepodařilo spojit, veterinářům prý uvedla, že si není vědoma viny. Případem se bude dále zabývat policie. "Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat," uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Po prošetření celé záležitosti proběhl zápis všech zvířat a některá z nich měla už v pátek putovat do péče nových chovatelů.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz