Domácí

Barokní zámek Čertousy vyhořel. Majitel podává trestní oznámení

Majitel barokního zámku Čertousy v pražských Horních Počernicích podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Kulturní památka v noci na pátek vyhořela. Zůstala jen část obvodových zdí. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

V pražských Horních Počernicích v noci na pátek vyhořel barokní zámek Čertousy. Oheň vypukl krátce před druhou hodinou ranní. Zachránit kulturní památku se pokoušely dvě profesionální a čtyři dobrovolné jednotky hasičů.

"Při příjezdu první jednotky na místo požáru byla střecha zámku zasažena plameny v plném rozsahu," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Trvalo zhruba dvě hodiny, než se požár podařilo dostat pod kontrolu.

Dopoledne hasiči ještě dohasili skrytá ohniska požáru, která odhalila termokamera na dronu. Oheň zničil střechu a vnitřní část budovy, částečně i obvodové stěny. "Budova zámku byla ve špatném stavu už před požárem, teď hrozí zřícení stěn," zhodnotil Kavka.

​Přesný rozsah škod a příčinu požáru vyšetřovatelé hasičů a policistů stále zjišťují. "Požárem se zabýváme a zjišťujeme, proč začalo hořet," sdělil v sobotu TN.cz mluvčí policie Jan Daněk.

Akciová společnost Čertousy, která zámeček vlastní, chce vyšetřovatelům pátrání po možném viníkovi co nejvíce usnadnit. Advokátka firmy Markéta Surgová TV Nova oznámila, že majitel kvůli požáru podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Společnost poskytne jako vlastník bývalého velkostatku maximální součinnost Policii České republiky a dalším orgánům veřejné moci při vyšetření příčin požáru," uvedla právnička.

Související obsah

​Bývalou obytnou budovu areálu Koštířova velkostatku rodině původních vlastníků zabavili komunisté. Kvůli špatnému technickému stavu po navrácení areálu strhla rodina okolní hospodářské budovy a zámeček jako památkově chráněný objekt zabezpečila před vstupem neoprávněných osob.

Od roku 2009 společnost marně usiluje o obnovení areálu. Na původních základech hospodářských budov by chtěla vybudovat dvoupodlažní obytné domy, zámeček zrekonstruovat a revitalizovat přilehlý lesopark. Společnost tvrdí, že k tomuto účelu už vznikl i projekt upravený na základě požadavků Městské části Praha 20, někteří zastupitelé jej však údajně stále blokují.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz