Zajímavosti

Netradiční suvenýr. Z dovolené si přivezl covid, opičí neštovice a HIV

Netradiční suvenýr. Z dovolené si přivezl covid, opičí neštovice a HIV
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Nepěkný suvenýr si z dovolené ve Španělsku přivezl 36letý Ital. Ten se během svého výletu nakazil zároveň covidem-19, opičími neštovicemi a HIV. Jedná se tak o první známý případ, kdy byl člověk pozitivní na všechny tyto choroby.

Vzácný úkaz překvapil vědce v Itálii. Zaznamenali totiž první případ, kdy byl jeden člověk pozitivní zároveň na covid-19, HIV a opičí neštovice. Těmi se v letošním roce nakazilo více než 16 tisíc lidí ze 74 států, uvádí vědecká studie.

Prvním nešťastníkem, který se nakazil touto kombinací chorob, byl 36letý Ital. Ten si tento "koktejl" přivezl z krátké dovolené ve Španělsku. Krátce po příjezdu se u muže objevila horečka, bolest v krku, bolest hlavy, zánět v oblasti třísel a únava.

Vyrazil tedy do nemocnice, kde se po sérii provedených testů potvrdilo, že se během své pětidenní cesty nakazil zmíněnou trojicí nemocí. Týden pak v nemocnici zůstal a zotavil se z onemocnění covidem-19 a opičích neštovic. Po těch mu podle webu BNO News zůstala malá jizva.

Související obsah

"Vzhledem k tomu, že se jedná o jediný hlášený případ koinfekce viru opičích neštovic, covidu-19 a HIV, stále není dostatek důkazů potvrzujících, že tato kombinace může zhoršit stav pacienta," stojí ve studii.

Dále by si podle vědců měli lidé dávat pozor na to, že se tato kombinace může objevit u více pacientů. Zdravotníci proto mají u rizikových osob provádět podrobnější diagnostické testy. Proti tomuto uskupení nemocí totiž není žádná široce dostupná léčba.

Odbornice poradila, jak se proti opičím neštovicím chránit:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz