Domácí

Náklady dopravních podniků rostou! Hrozí další zdražování jízdného

Rostoucí ceny pohonných hmot a provozních nákladů nutí dopravce v některých krajích a městech uvažovat o zdražení jízdného. Během roku už ceny zvyšoval například Zlínský kraj, a to téměř o čtvrtinu. Podobný krok od ledna chystá také kraj Ústecký. Ale například v Plzeňském kraji se rozhodli jízdenky naopak zlevnit.

Hromadnou dopravu denně využívají na území České republiky statisíce lidí. Jedním z nich je i student teplického gymnázia Denis. Ten dojíždí do školy autobusem z Dubí. "To zdražování jsem poznal hned. Kdyby se ještě více zdražovalo, tak bych určitě musel něco omezit z mých výdajů," řekl.

Ústecký kraj se teď chystá jízdné zdražit, a to zhruba o čtvrtinu. Podle aktuálního návrhu by základní 14korunová jízdenka měla zdražit o tři koruny, 30korunová jízdenka by nově měla stát 37 korun.

Související obsah

Zdražování jízdného zvažují také v Brně, Jihlavě a Českých Budějovicích. "Nejsem si jist, zda ke zdražování nebude muset docházet i v jiných městech. Dopravní podniky jsou letos ve velmi složité situaci. Nárůst cen energií pro ně znamená ztrátu ve výši zhruba 1,5 miliardy," uvedl výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků ČR Martin Chval.

Vedení Zlínského kraje už letos cestování hromadnou dopravou zdražovalo, a to zhruba o 25 procent. Ceny jízdného tedy do konce roku neporostou. "Následně vyhodnotíme tu situaci, a potom v roce 2023 se uvidí, jestli cenová politika zůstane bez zdražování nebo se upraví ceny," má jasno koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje Martin Štětkář.

Měsíční předplatné v Plzeňském kraji zlevní o 20 korun, roční pak o více než stovku. "Od ledna příštího roku se Plzeňský kraj rozhodl cestujícím, kteří se nám po covidu vrací do veřejné dopravy, zlevnit jízdné. Jde především o tarifní předplatné," vysvětlila mluvčí kraje Eva Mertlová.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz