Domácí

Hoch (14) chtěl změnit školu a zůstat s otcem. Ústavní soud se za něj postavil

Hoch (14) chtěl změnit školu a zůstat s otcem. Ústavní soud se za něj postavil
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Byl v péči matky, pak ale řekl "dost". Po víkendové návštěvě u otce se 14letý chlapec rozhodl, že adresu změní natrvalo a začne chodit na jinou základní školu. Právě to také udělal. Musel si však kvůli tomu prožít soudní martyrium.

Čtrnáctiletý chlapec může žít s tím rodičem, pro jakého se rozhodne, a to i proto, že se blíží věku svéprávnosti. Rozhodl o tom Ústavní soud, který se mimo jiné odvolává na Úmluvu o právech dítěte.

Otec se synem o svém rozhodnutí, že potomek už nebude v péči matky, nejprve informovali oddělení sociálně-právní ochrany dětí ve své pražské městské části. Potom nápad posvětil předběžným opatřením také Obvodní soud pro Prahu 9. Do věci se ale se svou stížností vložila matka. Nadřízený Městský soud v Praze pak rozhodnutí nižší instance zrušil.

Související obsah

"Odhlédl od specifických okolností nyní projednávaného případu, který se spíše než 'dítěte' týká mladého člověka, který nemá výchovný problém. Je schopen samostatně a uvážlivě formulovat své postoje, přičemž schopnosti jeho rodičů pečovat o něj jsou v zásadě rovnocenné," uvedli mimo jiné ústavní soudci.

Chlapec navzdory rozhodnutí městského soudu zůstal u otce a obrátil se prostřednictvím své advokátky právě na Ústavní soud. Ten se kromě uvedeného odvolával také na svá starší rozhodnutí v podobných případech. O chlapci uvedl, že se orientuje v právních otázkách i v tom, co je institut zmocnění. Soudci nezapomněli podotknout, že za napětím v rozvedených rodinách často stojí jednání rodičů.

hor, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz