Domácí

Správa železnic nemá zajištěné dodávky energií. Od nového roku hrozí krize

Správa železnic nemá zajištěné dodávky energií. Od nového roku hrozí krize
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Reálnou hrozbou je, že do lokomotiv nebude přes pantografy od začátku příštího roku téct žádný proud. Správa železnic totiž nemá zajištěné dodávky.

Správa železnic je největším odběratelem elektřiny v České republice. Ročně jí spotřebuje 1,3 TWh a většina míří do lokomotiv jednotlivých dopravců včetně Českých drah. Zanedlouho už to tak ale být nemusí. Žádný z dodavatelů totiž o významnou zakázku v příštím roce nemá zájem. "Situace je velice napjatá. Zkoušeli jsme nákupy na Českomoravské komoditní burze i na pražské burze, ale nikdo se nám nepřihlásil," uvedl generální ředitel Správy Jiří Svoboda.

Podle osloveného analytika se problémy s energiemi nebudou týkat jen železniční dopravy, ale i dalších odvětví. "Cena překonává rekordy a uzavřít kontrakty za nějakých přijatelných podmínek proto nejde," řekl Jiří Cihlář z Next Finance. Vlaky se podle něj plošně nezastaví.

"Mohou přijít ale různá omezení. Je například možné, že v provozu zůstanou jen linky, které byly vysoce ziskové. Ceny energií už jsou tak vysoké, že na úsporná opatření nejspíš dojde. Minimálně od nadcházejícího podzimu do příštího jara uvidíme omezování provozu," upozornil Cihlář.

Související obsah

​Podle ekonomky Markéty Šichtařové se vlaky nejspíš nezastaví, bude to ale za cenu radikálního zdražování. "Inflace nekončí, ale naopak pokračuje. A bude ještě výrazně větší než doposud. Energii bude možné nakoupit vždy, ale bude to za výrazně vyšší cenu, jedinou možností by bylo zastropování cen," vysvětlila ekonomka.

Ani to by se ale neobešlo bez následných problémů. "Pak by samozřejmě byla daleko větší poptávka. Najednou by byl opravdový nedostatek elektřiny a muselo by se vypínat. Nakonec by se mohly opravdu zastavit i některé vlaky," uvedla Šichtařová. "Jedině růst cen může zabezpečit, že energie nebude chybět," dodala.

Německé dráhy nepustily na koleje další český vlak. Šlo o rychlovlak z Prahy do Hamburku:

hor, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz