Domácí

Hana Zagorová naposledy na scéně. Česko se rozloučilo s legendou

Česko se ve středu rozloučilo s oblíbenou zpěvačkou a zlatou slavicí Hanou Zagorovou, která v pátek ve věku 75 let odešla na věčnost. Haničce Písničce fanoušci mohli dát poslední sbohem dnes v Divadle Kalich.

Divadlo Kalich už brzy uvede muzikál Biograf láska, jenž je složený ze 25 písní Hany Zagorové, která v pátek ve věku nedožitých 76 let zemřela. A právě na jeho scéně v pražské Jungmannově ulici se ve středu veřejnost rozloučila s devítinásobnou zlatou slavicí.

Manžel Štefan Margita, příbuzní a nejbližší přátelé dali legendě české pop music sbohem už v úterý v kostele sv. Tomáše na Malé Straně. Mezi smutečními hosty nechyběli Lucie Bílá, Ivana Gottová, Dagmar Patrasová, František Janeček, Karel Vágner nebo Jiřina Bohdalová.

Umělecký život Zagorové zná téměř každý, přesto jsou některé momenty, které mohly jejím fanouškům uniknout.

První umělecký partner

Prvním uměleckým partnerem Zagorové po jejím příchodu do Prahy v roce 1969 se stal o čtyři roky starší skladatel Václav Zahradník, který měl za sebou úspěšný projekt Šípková Růženka se skupinou Rebels a Jiřím Kornem. Zagorové vyprodukoval první album a složil na něj titulní hit Bludička Julie.

Související obsah

​Zahradník stál i za koncertním turné po boku Viktora Sodomy a Jiřího Štědroně. Spolupráci ukončila nabídka, kterou Zahradník nemohl odmítnout. Stal se dirigentem nově vzniklého Orchestru Československé televize. A na scénu tak přichází Karel Vágner.

Koncerty i svatba

Ještě před příchodem Petra Rezka v roce 1975 se stal Hančiným uměleckým partnerem překvapivě Michal Prokop, ačkoli do té chvíle inklinoval k jinému typu muziky. Měl za sebou úspěšnou éru skupiny Framus Five, ale rockoví muzikanti v době nastupující normalizace dostávali u agentur stopku. A Prokop byl jedním z nich.

Neměl žádnou práci. To, že mu Hana vyběhala všechna potřebná povolení, bral jako záchranu. Vystupovali spolu i v semaforské Kytici. Prokop později přešel do skupiny Mahagon a obnovil Framus Five, ale na pomoc Zagorové nikdy nezapomněl. Navíc mu odsvědčila i svatbu, a to skvěle, protože manželství Michala trvá přes 50 let.

Související obsah

Hložek nezačal s Kotvaldem

Nápad Karla Vágnera připojit k Haně Zagorové dva mladé tanečníky a sboristy se ukázal jako geniální. Stanislava Hložka měl v hlavě už od roku 1974, kdy jej doprovázel na soutěži Intertalent. O šest let později ho přijal do souboru a k němu postavil Jana Viktorina. S Hanou nazpívali šlágr Diskohrátky a vystupovali i v úspěšném televizním pořadu Dluhy Hany Zagorové.

Až o rok později nahradil dnes zapomenutého Viktorina Petr Kotvald a začala nejslavnější etapa Hančiny pěvecké éry. Když v roce 1982 stála na jednom pódiu s Miroslavem Žbirkou a oba přebírali Zlaté slavíky, ani jeden netušil, jak se jejich cesty propojí.

Mekymu zbyla jedna píseň, která se nevešla na album. Možná i proto, že ještě neměla text. Nechal se umluvit kamarády a přenechal ji mladému zpěvákovi Michalu Penkovi. Když ji později slyšel, líbil se mu i text Jdi domů, dívko. Ještě více byl v šoku, když zjistil, že ho psala Hana Zagorová. Nakonec se Meky i Hanka vydali do nebe během jednoho roku.

Na Vyšehradě vzniklo pietní místo:

Česko pláče. Ve věku 75 let zemřela zpěvačka Hana Zagorová:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz