Domácí

Dojemná slova blízkých o Zagorové: "Hanka je jedna. Bude se mnou pořád!"

Rodina, přátelé i kolegové se v úterý sešli v pražském kostele sv. Tomáše, aby se naposledy rozloučili se zpěvačkou Hanou Zagorovou. Blízcí na ni vzpomínají jako na inspirativní a krásnou ženu, která si uměla užívat života. Několik smutečních hostů proneslo pár slov o Haničce Písničce i na kamery. Třeba zpěvák Stanislav Hložek věří, že s ním Hanka zůstane napořád.

Na zádušní mši za Hanu Zagorovou dostalo pozvání jen zhruba 80 nejbližších. Kromě manžela Štefana Margity do kostela svatého Tomáše na Malé Straně dorazila třeba Dagmar Patrasová s manželem Felixem Slováčkem, zpěvačka Lucie Bílá, herec Aleš Háma nebo bavič Richard Genzer. S mírným zpožděním přišla Jiřina Bohdalová.

Související obsah

​Hudební skladatel a saxofonista Felix Slováček znal Hanu Zagorovou už ze studií na Janáčkově akademii v Brně. S orchestrem ji také doprovázel na mnoha vystoupeních. O úmrtí Haničky Písničky se dozvěděl na návštěvě přítele v Athénách. "Oba jsme zapálili svíčku," sdělil reportérce. "Byla to skvělá, bezvadná a krásná ženská, výborná zpěvačka," zavzpomínal na ni.

​"Je to člověk, který patřil mezi mé nejbližší. Bude se mnou pořád, i když odešla," řekl o Hance Zagorové zpěvák Stanislav Hložek. "Hanka je jenom jedna. Byla výjimečná v tom, jaká byla skvělá žena. Byl to obrovský profík, od kterého jsem se celý život učil," dodal.

​"Odešel hudební, ale i můj soukromý životní pilíř. Je mi hrozně," pronesla na adresu zesnulé zpěvačky několikanásobná zlatá slavice Lucie Bílá. "Měla jsem ji moc ráda, díky ní nosím i své jméno," dodala Bílá. Vrátila se tak ve vzpomínkách na začátek své kariéry, kdy si na radu manažera Petra Hanniga nechala změnit jméno z Hany Zaňákové na Lucii Bílou. V té době totiž zářila Hana Zagorová, a zbytečně by se to tak fanouškům pletlo.

​"My jsme se znali pouze zběžně, ale to jedno setkání bylo hezké. Byla to velice milá a vtipná žena s dobrým smyslem pro humor, skvělá zpěvačka. Dle mého byla jedním z těch lidí, kteří zažehli sametovou revoluci, protože takhle slavný a uznávaný člověk podepsal na začátku roku 1989 jako jeden z prvních takto statečných lidí Několik vět. A tím projevila velkou statečnost," nešetřil chválou zpěvák Matěj Ruppert. Ten se sice věnuje odlišnému stylu hudby, ale jak sám řekl, když byla v televizi Hana Zagorová, nikdy nepřepínal. "Vždycky se mi líbil její hlas a vždycky mi byla z obrazovky příjemná," dodal.

​"Znali jsme se léta, ponocovali jsme. Jako kdyby odcházel kousek mého života. Byla součástí života celé generace," pronesl spisovatel a textař Michal Horáček. Hana Zagorová podle něj byla velice inspirativní ženou. Nejvíce na zpěvačce obdivoval lásku k životu, která z ní vyzařovala. "Vždycky ráda žila ten den, který právě byl. Ať bylo slunce, nebo pršelo, uměla si to užít," pronesl.

"Byl to církevní obřad. Vše bylo podřízené ceremoniálu, který je pevně daný. Bylo to ale velmi důstojné a hezké," přiblížil dění v kostele český klavírista a skladatel Petr Malásek. "S každým takovým člověkem odchází kus našeho života. Když si to pak člověk uvědomí, tak ty chvíle nejsou úplně veselé. K životu to ale patří a musíme se s tím vypořádat," dodal.

​Mše se účastnila i módní návrhářka Blanka Matragi. "Bylo to tak nádherné a dojemné. Přišli všichni, kdo ji měli rádi, ale on se s ní celý národ ještě zítra přijde rozloučit," pronesla se slzami na krajíčku. "Je to velmi složité a těžké, loučit se s tak úžasnou a nádhernou osobou, která je nenahraditelná pro všechny. Ale dál nám bude dávat svými texty lásku a život," dodala.

​Je to vždycky smutné a těžké. Já jsem si užila moment, kdy byl kostel prázdný a jen tam zněl hlas paní Hany. To byl pro mě velmi silný moment. Budu doufat, že někdy budu moct zpívat některé z jejích písní, protože jsou nádherné," uvedla herečka Barbora Kodetová Šporclová, která na mši dorazila s manželem a dcerami. "Každá taková smrt je velkým šokem. Jsme moc smutní, že Hanka odešla, a bude se nám po ní moc stýskat," dodal houslový virtuóz Pavel Šporcl, který Hance popřál, ať v nebi dál maluje obrázky, stejně jako v jedné z jejích písní.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz