Ekonomika

Pivo bude zdražovat. Malé pivovary mohou být v ohrožení

Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj zdraží od října pivo. Průměrně to bude o korunu a 70 haléřů. Týká se to jak čepovaného, tak i lahvového piva. Pivovar musel ke zdražení přistoupit kvůli růstu nákladů na výrobu, zvýšily se ale také výdaje distribuce. Zvyšovat ceny se chystají i další pivovary.

Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj bude v průměru zdražovat o osm procent. Stále je to ale méně než míra inflace, která v červenci přesáhla hranici 17 procent. "Od října letošního roku zdražíme o 1,7 koruny za půllitr," prohlásil tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Pivovar ceny zvedl už letos v dubnu. Zatímco tehdy zdražila jen čepovaná piva, tentokrát by se to mělo týkat veškerého sortimentu. Důvodem zvyšování cen jsou rostoucí výdaje.

"Ať už je to elektřina, plyn nebo obalové materiály i pohonné hmoty, které rostou v letošním roce velmi výrazně a dlouhodobě," dodal Kovář. Plzeňský Prazdroj není jediný, který musí na rostoucí ceny energií reagovat.

Související obsah

"Bohužel jsme byli nuceni přistoupit k úpravě cen u většiny našich sudových a tankových piv, a to od 1.9.2022. V průměru se ceny navýší o 5,4 procenta. Úprava se bude týkat také baleného piva. Od 1.10.2022 dojde k navýšení ceny v průměru o 5,9 procenta," uvedla tisková mluvčí Pivovaru Staropramen Denisa Mylbachrová.

"Po sklizni nám vzrostly vstupy surovin, poněvadž u chmele byla cena velmi špatná. Pivo je nejméně zdražující se potravina. Od začátku roku byl nárůst ceny naprosto minimální," řekl prezident Svazu minipivovarů Michal Voldřich.

Podle něj přistupuje každý pivovar k rostoucím cenám jinak, protože se liší výrobou. Dá se prý ale očekávat, že pro některé malé výrobce, bude enormní inflace likvidační.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz