Domácí

Stovky dětí v Praze budou měsíce bez obědů. Další přijdou o část výuky

Stovky dětí v Praze budou měsíce bez obědů. Další přijdou o část výuky
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Žáci 4. až 9. tříd fakultní základní školy na pražském Barrandově se musí až do konce listopadu obejít bez obědů. Škola opravuje kuchyni s jídelnou a pro 700 dětí se nenašel prostor, kde by si mohly dát teplé jídlo. Ten se podařilo najít pouze pro 500 dětí ze školek, přípravných tříd a žáků 1. až 3. tříd.

Rodiče dětí, které chodí do Fakultní základní školy a mateřské školy Barrandov II v Praze 5, čekalo s novým školním rokem překvapení. Žáci 4. až 9. ročníků přišli totiž na několik měsíců o obědy. Může za to rekonstrukce školní jídelny.

Škola se hájí tím, že rodiče dopředu informovala v září loňského roku. "My o tu školní jídelnu žádáme sedm let. Konečně se to začalo hýbat a konečně se to rekonstruuje. Ta už byla v takovém stavu, že hrozilo, že se bude muset zavřít, protože by se tam nedalo vůbec vařit," řekl TN.cz ředitel školy Milan Holub.

Rodiče si však stěžují, že rekonstrukce měla původně začít už v červnu a pokračovat o prázdninách. "Celý minulý rok neměla škola ředitelské volno, protože si to šetřila na půlku června a půlku září, kdy měly děti nastoupit. Tím vlastně bychom 14 dní v červnu dávali dětem svačiny. S tím jsme souhlasili, protože by to problém nebyl. Stejně tak i v září," řekl pro TN.cz jeden z rodičů. V červnu byla navíc v plánu řada výletů a škola v přírodě. Děti by tedy ve škole trávily méně času.

Související obsah

Rekonstrukce však začala až 25. července, jak uvedla škola na svém webu. Podle jednoho z rodičů se přitom na stravování pro děti vyšších ročníků nemyslelo. Ředitel školy pak prý automaticky počítal s tím, že rodiče budou svým ratolestem připravovat větší svačiny. "My bychom moc rádi samozřejmě obědy dětem zajistili, ale není kde," přidal Holub.

Zajistit stravování se naštěstí podařilo alespoň pro ty nejmladší. Škola obědy zajišťuje pro 500 dětí ze dvou školek, které pod ni spadají, přípravných tříd a 1. až 3. tříd. Jen 300 z nich bude docházet do ZŠ Chaplinovo náměstí. Dalších 200 obědů se bude připravovat v budově jedné ze školek. "Tam byla původně výdejna, ale máme na to výjimku, takže tam teď vařit můžeme," dodal ředitel.

Ani to se však podle rodičů neobešlo bez dalších problémů. "Dal jim ultimátum. Buď výuka, nebo oběd v docházkové vzdálenosti," uvedl rodič. Děti totiž cestou na oběd přijdou o část vyučování. Látku se podle dalších rodičů musí doučit doma.

Související obsah

"Paní učitelka v první třídě nám řekla, že nepovažuje za reálné s dětmi do ZŠ Chaplinovo náměstí docházet. Musela by prý s nimi vyrážet po 10:00 a v jídelně mají být pouze mezi 11:15 až 11:30," dodala jedna z komentujících na facebooku, kde si rodiče na opatření školy stěžovali.

Rekonstrukce ještě chvíli potrvá. "Mělo by to být hotové asi do konce listopadu," upřesnil ředitel.  

"Co se týká školního stravování, tak žák základní školy má právo denně odebrat oběd. Je tedy v kompetenci zřizovatele (v tomto případě městské části), aby toto pro všechny žáky zajistil při dodržení bezpečnosti žáků," řekla pro redakci TN.cz mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. "Já si myslím, že nic neporušujeme. Jsem o tom pevně přesvědčen," uzavřel ředitel školy Milan Holub.

Související obsah

"Podle školského zákona poskytuje škola žákům školní stravování po dobu jejich pobytu ve škole. Ředitel školy stravování musí zajistit, v tomto případě nejlépe v jiné škole pro všechny žáky, pokud to umožní organizační podmínky jiné školy. Nebo může stravovací služby zajistit jinou osobou, která tyto služby poskytuje, a to pouze ve výjimečných případech, kdy tyto služby není možné zajistit v zařízeních školního stravování," přidal pro TN.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. 

"Panu řediteli se podařilo zajistit náhradní stravování pro 500 dětí z mateřinky, přípravných a 1. až 3. tříd. Teď bude třeba trpělivost dětí, rodičů i zaměstnanců, za kterou všem moc děkuji!" napsala na svém facebookovém profilu starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

https://www.facebook.com/RZajickova/posts/pfbid0ACVvxDmWNFmdo2qZSiJkfBUC1sUZQWurqZLUCS47m4gNfttbP7ZCazog1uDXUxx8l

Škola nakonec v pátek přišla s řešením. "Po dobu rekonstrukce školní jídelny nabízí jídelna žákům 4. až 9. tříd studenou formu školní stravy," stojí na jejích stránkách. Tou by mělo být obložené pečivo. Cena by měla být shodná s cenou obědů, a to od 31 do 35 korun.

Stát by mohl chudším rodinám hradit školní výdaje (08/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz