Česko se aktuálně potýká s nedostatkem různých důležitých léků. Některých je na trhu málo, jiné dlouhodobě chybí. Jedná se například o antibiotické oční masti nebo základní léky na tuberkulózu. Některé léky se totiž kvůli zvýšeným nákladům na jejich výrobu nevyplatí produkovat.
Problémy s dostupností některých léků mají lékárny napříč celým Českem. "V současné době se potýkáme s nedostatkem některých léčiv. Ať už volně prodejných, nebo receptových. Jsou to různé skupiny léčiv, ať už na bolest, teplotu, oční přípravky, je toho hodně," prozradila lékárnice z Olomouce Michaela Dobrá.
"Léky na uvolnění svalů, například Dorsiflex nebo Dimexol. Pacient přijde do lékárny a lék, který má na receptu nemáme skladem, nelze objednat," popsala současnou situaci lékárnice z Plzně Michaela Pechová.
"Může se stát, že ho nemá jenom daná lékárna, ale i to, že ten lék vůbec není v tu danou chvíli dodáván do České republiky," vysvětlila ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Sotorová.
Problém je v nákladech na výrobu. Stát totiž zastropoval ceny léků a kvůli zvýšeným nákladům se firmám nevyplatí je dodávat.
"Výrobci čelí nátlaku ze strany státu a na druhou stranu jim rostou náklady s výrobou i transportem. U některých léků už se výrobci se dostávají nad úroveň státem zastropované ceny a není tak možné dále léky uvádět na trh," konstatoval výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.
Velký problém pak nastává u takzvaných nenahraditelných léků. "Antibiotické oční masti, antibiotické oční kapky, ale také základní léky na tuberkulózu nebo léky na odvykání kouření," nastínila tisková mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.
Jediný způsob, jak nahradit tyto léky, je dohoda mezi lékárníkem a předepisujícím lékařem. Ti se mohou domluvit, že pacientovi vydají jiný lék se stejnou účinnou látkou.
Pokud ale takový není, musí se pacient poradit o dalším postupu s lékařem. "Už se mi stalo, že jsem šel pro lék, který mi předepsal lékař, a neměli ho a ani náhradu," svěřil se jeden z pacientů.
"Spousta lékáren je schopna některá léčiva připravovat, samozřejmě ne všechny," uvedla Michaela Dobrá. "Jestliže v lékárnách připravujeme léky, mají kratší expiraci a samozřejmě i cena je potom vyšší," doplnila ji Pechová.
Část lékáren si může vypomoci také mezi sebou. To se ale většinou týká buď určitých okresů a nebo lékáren jednoho řetězce.
K problematice se vyjádřil i ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz