Domácí

Daň za zastropování cen léků. Nevyplatí se je už vyrábět, pacienti mají smůlu

Česko se aktuálně potýká s nedostatkem různých důležitých léků. Některých je na trhu málo, jiné dlouhodobě chybí. Jedná se například o antibiotické oční masti nebo základní léky na tuberkulózu. Některé léky se totiž kvůli zvýšeným nákladům na jejich výrobu nevyplatí produkovat.

Problémy s dostupností některých léků mají lékárny napříč celým Českem. "V současné době se potýkáme s nedostatkem některých léčiv. Ať už volně prodejných, nebo receptových. Jsou to různé skupiny léčiv, ať už na bolest, teplotu, oční přípravky, je toho hodně," prozradila lékárnice z Olomouce Michaela Dobrá.

"Léky na uvolnění svalů, například Dorsiflex nebo Dimexol. Pacient přijde do lékárny a lék, který má na receptu nemáme skladem, nelze objednat," popsala současnou situaci lékárnice z Plzně Michaela Pechová.

Související obsah

​"Může se stát, že ho nemá jenom daná lékárna, ale i to, že ten lék vůbec není v tu danou chvíli dodáván do České republiky," vysvětlila ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Sotorová.

Problém je v nákladech na výrobu. Stát totiž zastropoval ceny léků a kvůli zvýšeným nákladům se firmám nevyplatí je dodávat.

"Výrobci čelí nátlaku ze strany státu a na druhou stranu jim rostou náklady s výrobou i transportem. U některých léků už se výrobci se dostávají nad úroveň státem zastropované ceny a není tak možné dále léky uvádět na trh," konstatoval výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

Velký problém pak nastává u takzvaných nenahraditelných léků. "Antibiotické oční masti, antibiotické oční kapky, ale také základní léky na tuberkulózu nebo léky na odvykání kouření," nastínila tisková mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Související obsah

​Jediný způsob, jak nahradit tyto léky, je dohoda mezi lékárníkem a předepisujícím lékařem. Ti se mohou domluvit, že pacientovi vydají jiný lék se stejnou účinnou látkou.

Pokud ale takový není, musí se pacient poradit o dalším postupu s lékařem. "Už se mi stalo, že jsem šel pro lék, který mi předepsal lékař, a neměli ho a ani náhradu," svěřil se jeden z pacientů.

"Spousta lékáren je schopna některá léčiva připravovat, samozřejmě ne všechny," uvedla Michaela Dobrá. "Jestliže v lékárnách připravujeme léky, mají kratší expiraci a samozřejmě i cena je potom vyšší," doplnila ji Pechová.

Část lékáren si může vypomoci také mezi sebou. To se ale většinou týká buď určitých okresů a nebo lékáren jednoho řetězce.

K problematice se vyjádřil i ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel:

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz