Domácí

Lidé chtějí topit tuhými palivy. Kotlů a kamen je ale nedostatek

Zatímco ještě v květnu u nás topilo tuhými palivy 1,2 milionu domácností, nyní je to o 300 tisíc víc. Většina lidí se pro změnu rozhodla kvůli vysokým cenám plynu a elektřiny. Nákup a instalace se ale podle řemeslníků a prodejců mohou táhnout i měsíce. Váznou nejen dodávky kotlů nebo krbů, ale i samotných tuhých paliv.

Počet kotlů na tuhá paliva se za poslední tři měsíce v českých domácnostech rozrostl o 300 tisíc. Některé jsou nové, z jiných sfoukli jejich majitelé prach a znovu je začali používat. Pomohla k tomu i legislativa, která prodloužila u 1. a 2. emisní třídy provoz kotlů o dva roky. Tedy do podzimu 2024.

"Nedokážu rozklíčovat, co jsou nové kotle a co jsou ty, které byly ve sklepích a garážích a jejich majitelé je znovu dali do provozu. To se ukáže na podzim na vesnicích podle toho, co se povalí z komínů," řekl předseda klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.

Když se však vydáte kotel koupit, můžete odejít s nepořízenou. Ve skladech je totiž prázdno a lidé berou to, co ještě zbývá. "Máme českého dodavatele. Ten dodával do týdne, teď se snaží dodávat do měsíce. Jsou lidé, kteří nevybírají, ale jen přijdou podívají se a okamžitě kupují to, co je," prozradil prodejce kotlů.

Související obsah

Když už kotel seženete, čeká vás další problém. Topenáři nebo kominíci mají nebližší volné termíny až v příštím roce. Bohužel je tak stále více lidí, kteří se snaží si kotel zapojit sami. "Mnoho lidí přechází na tuhá paliva, nestíháme. Někdo si ale do komína na plyn dává tuhá paliva, to je pak opravdu problém," prozradil kominík Ladislav Doležal.

Pokud se po delší době chystáte zprovoznit kotel, nebo komín na tuhá paliva, rozhodně si vše nechte zkontrolovat odborníkem. Jinak riskujete oheň na střeše. Dalším problémem pak může být samotné palivo. I toho je nedostatek a čekací lhůty se prodlužují.

"V porovnání s loňským rokem nám v období od ledna do července stoupl prodej palivového dříví fyzickým osobám o třetinu," uvedla tisková mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová. "Nestíháme rozváže. Když si lidé objednají uhlí, tak jsme ho schopni dodat tak za měsíc. Uhlí si berou i lidé, kteří doma topí plynem a elektřinou, aby kdyžtak doma něco měli," dodala Marie Holanová z Uhelných skladů Sadská.

Související obsah

Zákon trhu je nekompromisní. Jakmile stoupá poptávka, letí ceny nahoru. Z pevných paliv nejméně zdražilo uhlí, které je tím nejvíce znečišťujícím způsobem topení. Jeho cena letos stoupla o 40 procent. Naopak nejvíce zdražilo palivové dříví a pelety. Pořád je to ale výrazně levnější, než topit plynem nebo elektřinou.

pv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz