Domácí

Vildumetzová končí kvůli vazbám na obviněného podnikatele ve vedení Sněmovny

Místopředsedkyně Poslanecké Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ve čtvrtek oznámila, že rezignuje na svůj post. Podnikatel Zakaría Nemrah, který je obviněný v kauze Dozimetr, se totiž účastnil její svatby. Dříve tvrdila, že jde jen o známého manžela, se kterým se sama nestýkala. Nemrah je dokonce kmotrem jejího syna.

Místopředsedkyně Sněmovny rezignuje k 30. září. Poslankyní ale nadále zůstane. Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se provinila tím, že se zamilovala.

"Vzala jsem si muže, svého manžela, který v roce 2018 pozval na naši svatbu jako svědka svého kamaráda. Toho stejného přivedl v roce 2020 na křest našeho syna, až v polovině června tohoto roku jsem se z médií dozvěděla, že tento muž je zapleten do kauzy Dozimetr. To je, dámy a pánové, všechno, co jsem provedla," prohlásila Vildumetzová na tiskové konferenci. 

Související obsah

"Dospěla jsem k rozhodnutí, které sice není spravedlivé, ale zaslouží si ho moje rodina," uvedla Vildumetzová. Jednalo se podle ní o mediální štvanici novinářů a vládních politiků.

"Je to skutečně statečná, poctivá, pracovitá žena a je mi skutečně líto, co se jí přihodilo," řekl Babiš. "Její rozhodnutí chápu a moc si ho vážím," doplnil.

Video ze svatby kolovalo internetem

Nemrah byl na svatbě svědkem manžela místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové Jana Mračka (ODS). Odhalily to záběry z videa, které začalo kolovat na internetu. "Pokud jde o naši svatbu, je pravda, že si ho manžel nakonec vybral za svědka. Šlo o změnu, kterou udělal na poslední chvíli za jeho sestru, která v den naší svatby rodila," napsala portálu Seznam Zprávy Mračková Vildumetzová.

Svatba se konala v roce 2018. Místopředsedkyně Sněmovny přitom tvrdila, že se s obviněným podnikatelem stýkala jen při společenských příležitostech a jedná se pouze o známého jejího muže, když na to upozornil portál Neovlivní. Hostem na svatbě byl i předseda hnutí ANO a tehdejší premiér Andrej Babiš.

Související obsah

Jak se nyní ukázalo, Nemrah však nebyl jen při této významné události Mračkové Vildumeztové. Je také kmotrem jejího syna. "Já měla jinou volbu. V obou případech jsem přání svého muže respektovala," doplnila místopředsedkyně Sněmovny.

Policie stíhá Zakaríu Nemraha jako člena zločinecké skupiny kolem lobbisty Michala Redla a bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Skupina čelí obvinění ze systémové korupce a ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku. Podnikatel je navíc jedním z těch, který je kvůli vyšetřování ve vazbě.

Podle informací Seznam Zpráv už rezignoval jako poradce ministryně životního prostředí manžel Vildumeztové. Na konci srpna měl navíc skončit jako člen ve výkonné radě ODS.

Související obsah

Kvůli kontaktům s obžalovaným Michalem Redlem už rezignoval na post ministra školství Petr Gazdík (STAN). Minulý týden odešel z funkce šéfa civilní rozvědky také Petr Mlejnek.

Policie se pokouší proniknout do mobilu obviněných v kauze Dozimetr. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz