Zahraničí

Proč zemřela královna Alžběta II.? Odborníci mají několik teorií

Přesnou příčinu smrti královny veřejnost zatím nezná. Její skon byl pro mnohé překvapením, protože ještě před pár dny uvedla do úřadu novou britskou premiérku. Podle odborníků mohlo jít o náhlou zástavu srdce.

Její Veličenstvo se tento týden při setkání s Liz Trussovou ještě usmívalo. O chvíli později byla Velká Británie bez královny.

Na informace o příčině smrti netrpělivě čekají nejen její poddaní, ale i odborníci. "Chtěl bych vyjádřit hlubokou soustrast rodině královny," reagoval na smutnou zprávu internista z broumovské nemocnice Zlad El Jamal, který si všiml, že Alžběta II. ztrácela na váze. "To nechutenství spočívá ve věku. Člověk moc nejí, organismus je slabší," popsal.

Veřejnost zarazila zejména tmavá skvrna na její ruce. V polovině května na výstavě koní přitom byla menší. A další snímek ukázal, že v lednu ji neměla vůbec. To může svědčit o ochabujícím krevním oběhu. "Když končetina nedostane dostatek krve, tak tam máte záněty a modřiny," vysvětlil odborník.

Související obsah

​Královně mohlo vypovědět srdce. "Náhlá srdeční zástava přichází nečekaně, může postihnout člověka mladého i ve starším věku," sdělila mluvčí pardubických záchranářů Alena Kisiala.

Lidé starší devadesáti let mají navíc už souběh více nemocí. "Osoby v pokročilém věku postihuje nejčastěji mozková příhoda," dodal ředitel Domova důchodců sv. Zdislavy, Červená Voda Josef Kuběnka.

Na začátku roku královna prodělala koronavirus. Buckinghamský palác tehdy vydal prohlášení, že průběh onemocnění je mírný. Jenže později sama přiznala, že nemoc ji unavila a vyčerpala. "Už ty plíce jsou špatné, mají častější infekci," vysvětlil Jamal. Navíc podle lékařů existuje procento lidí, kteří jsou náchylnější k trombóze a embolii.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz