Zahraničí

Nový titul prince Williama vadí. Tisíce lidí podepsaly petici, aby ho přestal užívat

Nový titul prince Williama vadí. Tisíce lidí podepsaly petici, aby ho přestal užívat
Princ William a královna Camilla | Zdroj: profimedia.cz

Bezprostředně poté, co se Karel III. stal britským králem, udělil svému synovi Williamovi titul, který tradičně nosí následník trůnu – princ z Walesu. Proti tomu ale protestují právě ve Walesu, a dokonce petici, aby tento titul přestal být používán, podepsalo za dva dny téměř 15 tisíc lidí.

Ukončete z respektu k Walesu používání titulu princ z Walesu, žádají tisíce signatářů petice, která se krátce poté, co Karel III. tento titul udělil princi Williamovi, objevila na webu Change.org. Angličtí a posléze britští následníci trůnu nosí tento titul od roku 1301. Tehdy jej udělil král Eduard I. svému synovi, pozdějšímu královi Eduardovi II.

Titul má ale temnou minulost a pro některé Velšany symbolizuje nadvládu Angličanů. Původně patřil velšským panovníkům, proto se také někdy podle českých jazykovědců správně překládá jako "kníže velšský". Král Eduard I. porazil Velšany, kteří proti němu povstali. Jejich vůdce, kníže Llywelyn Poslední, padl, jeho hlava pak byla dlouhé roky vystavena na branách londýnského Toweru. Jeho bratr Dafydd byl Brity zajat a následně popraven, což ukončilo nezávislost Walesu, připomíná Daily Mirror.

Související obsah

​Podle legendy Eduard I. slíbil Velšanům, že princem z Walesu udělá někoho, kdo se ve Walesu narodil a nemluví anglicky. Titul dostal jeho šestnáctiletý syn Eduard, který se ovšem narodil na hradě Caernarfon ve Walesu a mluvil anglonormanštinou, což byl dialekt francouzštiny.

"Tímto titulem se honosí výhradně Angličané a je to symbol dominance nad Walesem. Dnes anglický princ z Walesu nemá žádné spojení s naší zemí," píšou autoři petice.

Související obsah

​Titul je podle nich urážkou Walesu a symbolem historického útlaku. Naznačuje to, že je stále knížectví, což podkopává status Walesu jako země a Velšanů jako národa.

Karel III. byl princem z Walesu rekordních 64 let. Jeho matka mu titul udělila už jako devítiletému v roce 1958.  

Šachy s tituly. Mění se Williamovi i jeho dětem. Camilla bude královna:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz