Domácí

Obcí na Novojičínsku se prohnalo tornádo. Poškodilo téměř všechny domy

Meteorologové potvrdili, že se Hraběticemi na Novojičínsku v sobotu prohnalo tornádo. Napáchalo milionové škody a obyvatelé i v pondělí pokračovali v jejich odstraňování.

Tornádo, které nedoprovázel ani déšť, se prohnalo i zahradou Vlastimila Charváta. Odneslo s sebou hned několik vzrostlých stromů. Trvalo přibližně pět minut. "Já jsem byl uvnitř a soused mi říká, že máme tornádo. Já jsem mu nevěřil," řekl Charvát.

Od rána mu s úklidem pomáhá manžel jeho vnučky. "Jsou to hlavně popadané větve. Teď se to dává na zpracování," sdělil příbuzný pana Charváta Miroslav Kvita.

Související obsah

Dorazili i lidé z technických služeb z nedalekého Jeseníku nad Odrou. V Hraběticích je přibližně 20 domů, poškozené jsou téměř všechny. Naštěstí se nikomu nic nestalo a lidé mohou dál bydlet ve svých obydlích. Jako první přišli na pomoc hasiči. Škody počítá i Václav Hasel. Tornádo zničilo střechu domu jeho syna. "Musí se to prakticky celé překrýt. Něco to bude stát," uvedl.

Tornádo přišlo podle starosty Jeseníku nad Odrou stejně rychle a nečekaně jako povodně, které v roce 2009 zaplavily okolní obce. "Čtyři místní části byly pod vodou, paradoxně jedna zůstala zachována nedotknutá. To byly právě Hrabětice a dneska tomu bylo právě naopak," vysvětlil starosta Tomáš Machýček (Venkov 2018).

"Na základě terénního průzkumu nemůžeme říct, jak to tornádo bylo silné. Ale pokud se udělá další, tak budeme mít víc informací," informoval meteorolog Matěj Grék. Meteorologové se kvůli tomu chtějí vydat do Hrabětic co nejdříve.

ls, Jiří Loučka, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz