Domácí

Osudová setkání Schwarzenberga s královnou: Překvapil ji nečekaným poděkováním

Osudová setkání Schwarzenberga s královnou: Překvapil ji nečekaným poděkováním
Karel Schwarzenberg | Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Zesnulá britská královna Alžběta II. byla podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) skutečná profesionálka. Pro TN.cz zavzpomínal na jejich společná setkání, během kterých poznal i jejího manžela, prince Philipa.

Kníže Karel Schwarzenberg se s královnou Alžbětou II. setkal celkem dvakrát. Jednou dokonce přímo v Buckinghamském paláci. Na toto setkání vzpomíná čestný předseda TOP 09 obzvlášť rád. "To byla hezká historka," začíná Schwarzenberg vyprávět o prvním setkání s britskou panovnicí. Seznámil je její strýc, který asi měsíc předtím pobýval v exministrově hotelu ve Vídni a královně se o něm velmi pochvalně vyjádřil.

"Královnu to zajímalo. A já jí řekl: 'Za to děkuji vám, protože kdybyste nerozbombardovali jedno sídlo paláce, tak bych tam kvůli památkářům nemohl vybudovat hotel.' Načež se rozesmála a řekla, že jsem první člověk, který jí poděkoval za bombardování. Odpověděl jsem, že jsme tomu tenkrát fandili, protože jsme byli proti nacistům," vzpomíná Schwarzenberg.

Vtipná historka nedoprovází ale pouze setkání s královnou, ale i s jejím manželem princem Philipem, se kterým se kníže setkal v Německu na lovecké chatě. S vévodou z Edinburghu společně hráli šarády. Podle Schwarzenberga si ze sebe nebál udělat legraci.

Související obsah

"Zrovna tehdy byl slavný film Nikdy v neděli, kde se námořní kapitán zamiluje do přístavní holky. V týmu jsem byl právě s vévodou z Edinburghu, a tak jsem si řekl, že když tu mám námořníka, předvedeme druhému týmu právě tento film. A on hrál toho zamilovaného kapitána. A hrál ho bezvadně. Byla s ním opravdu sranda," vzpomíná.

Společně s odchodem panovnice končí podle Schwarzenberga i jedna epocha. Vedla Británii v obtížné době, kdy ztratila koloniální impérium. "Její zásluhou je ale i to, že v Anglii nikdy nebyly nepokoje. Nebyly bouřlivé události jako ve Francii po ztrátě Alžírska. Vše proběhlo klidně a civilizovaně," hodnotí kníže.

Královna Alžběta II. byla podle exministra vstřícná, profesionální a velmi zajímavá žena. Stejně jako její otec měla smysl pro povinnost. "Člověk musí plnit povinnosti. Tím by se měli inspirovat zejména politici. Plnit povinnost a být zodpovědný – to stojí na prvním místě. Smysl pro povinnost je něco, čím by se měl každý od královny poučit," vybízí Schwarzenberg.

Související obsah

Stejný smysl pro povinnost má ale údajně i nový král Karel III. "Všechny povinnosti plní. Je to zajímavý člověk. Není spektakulární, ale opravdu rozumí věcem a má smysl pro povinnost, který v té rodině skutečně je," hodnotí krále.

Vzhledem ke kvalitám, které král Karel III. bezesporu má, není podle Karla Schwarzenberga navzdory odchodu královny britská monarchie ohrožena. "Právě tím, že král Karel III. bude pravděpodobně vládnout ve stejném duchu, monarchie v ohrožení nebude," odhaduje exministr.

Kníže měl ke královně skutečně blízko, a to dokonce i pokrevně. Údajně má být vzdáleným synovcem královny Alžběty II., a tím pádem i vzdáleným bratrancem současného krále. Sám ale skromně říká, že o příbuzenském vztahu mluvit nemůže, protože je skutečně vzdálený.

I tak se ho ale odchod královny dotkl. "Já jsem sám dědek starý. Pamatuji si, jak jsem poslouchal její svatbu, pak korunovaci a teď její pohřeb. Zaplnila celý můj život, a tak s jejím odchodem končí i velký kus mého života. Byla tak vzorná, že v člověku zanechala silný dojem," uzavírá Schwarzenberg vzpomínání na zesnulou britskou panovnici.

Královna Alžběta a její smysl pro humor. Koluje o ní spousta zábavných historek:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz