Zajímavosti

Optický klam je hitem internetu. Uvidíte víc než většina lidí?

Optický klam je hitem internetu. Uvidíte víc než většina lidí?
Optický klam | Zdroj: TN.cz

Na internetu se objevila optická iluze, která nabádá lidi k přemýšlení, zdali jejich zrak funguje dostatečně dobře. Kolik teček vidíte na obrázku? A kolik jich vidíte v jednu chvíli? Většina lidí se shoduje, že v jednu chvíli nevidí více než dvě tečky. Na obrázku je jich ale mnohem víc...

"Jedna z nejlepších optických iluzí minulých let vám opravdu zamotá hlavu. Kolik je tam černých teček?" oživil iluzi, která obletěla internet, Steve Stewart-Williams na twitteru. 

Na obrázku je několik protínajících se šedých čar na bílém pozadí. V některých místech, kde se čáry setkávají, můžete vidět černé tečky. Těch je tam skutečně 12, ale skoro nikdo nevidí v jednu chvíli všechny, upozorňuje portál The Sun

Související obsah

​Důvod je prostý. Je to o periferním vidění. Pokud se například zaměříte na slovo uprostřed tohoto řádku, pravděpodobně ho uvidíte jasně. Pokud se ale budete snažit přečíst slova na obou koncích řádku, aniž byste pohnuli očima, budou velmi pravděpodobně vypadat rozmazaně, vysvětluje web The Verge.

Proto musí mozek co nejlépe odhadnout, co se děje na neostré periferii, a podle toho vyplnit mentální obraz. Proto když se díváte na černou tečku ve středu zorného pole, vizuální systém vyplňuje, co se kolem něj děje. Proto odhaduje, že tam bude pořád shodný systém šedých čar na bílém pozadí, chybí jim jen přerušované bílé tečky, které nejsou na každém spoji. 

Související obsah

​​Na českém facebooku se v optickém klamu lidé snaží vidět ale i něco víc. "Oblíbený optický klam. Znáte ho. Jen pro připomenutí nám všem, že nikdy nevidíme najednou všechno. Ti, co vidí své dvě tečky, pak s chutí vyrazí tleskat těm, co vidí čtyři," napsal Přemysl Chochola filosofickou myšlenku. 

Podívejte se na tento optický klam:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz