Domácí

Kominíků každým rokem přibývá. Čekací doba je i tak dlouhá

Sehnat narychlo kominíka je v dnešní době neřešitelný problém. Čekací doba je u některých firem minimálně měsíc, klidně ale i tři. Před topnou sezónou mají kominíci tradičně plné diáře, jenže letos je to kvůli energetické krizi ještě těžší. Lidé totiž ve velkém přecházejí na tuhá paliva. Kominíků přitom není málo a zájem o studium tohoto oboru je prý nejvyšší za 20 let.

Lidé si na kominíka vzpomenou hlavně těsně před topnou sezónou. Letos prý musí odmítat víc lidí než v předchozích letech. Pavel Vodrážka je kominíkem deset let. Pro tohle řemeslo se rozhodl už v mládí. A prý by neměnil. Přesto, že práce je někdy nad hlavu. 

"Začínáme okolo sedmé hodiny ranní a končíme standardně okolo páté hodiny odpoledne. Nějaká parta chodí čistit komíny, někdo vložkuje, frézuje nebo instaluje kamna," prozradil kominík Pavel Vodrážka. "Lidé pociťují nějaký tlak, co se týká energetický krize, takže vymýšlejí další alternativy vytápění. S tím máme spojené častější čištění komínů, u kterých to dřív nebylo potřeba," dodal.

Aktuálně se dá kominickému řemeslu vyučit na zhruba šesti učňovských školách v České republice. Ty ročně vyprodukují asi 40 kominíků. Základní dovednosti potřebné ke zvládání kominického řemesla se studenti učí na cvičném domě.

Související obsah

"Učí se, jak se bezpečně pohybovat na střeše, jak se vázat, jak se jistit a podobně. Každý kominík musí umět postavit komín, vyčistit ho, vyvložkovat a provést základní měření," řekl ředitel SOŠ Jarov Miloslav Janeček. Po vyučení si kominík přijde asi na 25 tisíc korun hrubého, po získání praxe se jeho příjmy zvýší i na víc než dvojnásobek.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz