Zahraničí

Erdogan dal Putinovi ultimátum. Turecko se vkládá do války na Ukrajině

Erdogan dal Putinovi ultimátum. Turecko se vkládá do války na Ukrajině
Turecký prezident Erdogan s ruským protějškem Putinem | Zdroj: Profimedia

Tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi dochází trpělivost. Od začátku války na Ukrajině se snaží svou zemi dostat do pozice mírotvůrce, který konflikt ukončí. Vladimir Putin si od něj na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) opět vyslechl, že jeho armáda se má okamžitě stáhnout. Erdoganova slova vyznívají jako ultimátum.

Erdogan řekl minulý pátek v Uzbekistánu Putinovi, aby ukončil válku na Ukrajině. A podle tureckého prezidenta na výzvu jeho ruský protějšek překvapivě reagoval souhlasně. Sdělil to portálu PBS.

"Setkal jsem se s prezidentem Putinem a vedli jsme spolu velmi rozsáhlou debatu. Vyslovil se v tom smyslu, že bude usilovat o konec konfliktu v co nejbližší možné době," prohlásil Erdogan.

Postoj Ruska je v otázce nastolení míru podle něj "velmi důležitý". "Způsob, jakým se teď věci vyvíjejí, je poměrně problematický. Myslím si však, že se brzy dočkáme významného kroku. Všechno, co chceme vidět, je konec těchto bojů," pokračoval.

Související obsah

Jednání s Erdoganem ocenil i Putin, podle kterého hraje zásadní roli v normalizaci vztahů Ruska se zbytkem světa, uvedla agentura TASS. Turecké hlavě státu se třeba podařilo zažehnat potravinovou krizi, když s Moskvou domluvil odblokování černomořských přístavů.

Podle politologů je však nepravděpodobné, že by Putina na Erdoganova ultimáta skutečně přistoupil a kladné odpovědi jsou spíše diplomatickou hrou.

Putin se v Uzbekistánu setkal i s čínským prezidentem:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz