Domácí

Nová tabulka výživného. Ministerstvo změnilo doporučení k výši alimentů

Nová tabulka výživného. Ministerstvo změnilo doporučení k výši alimentů
Ilustrační snímek | Zdroj: Thinkstockphotos

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novou tabulku s orientační výší výživného. Alimenty by se mohly podle nových doporučení pohybovat mezi osmi až dvaceti procenty čistého příjmu rodiče. Zohledněn by přitom měl být věk a počet vyživovaných dětí nebo třeba rozsah péče a kontaktů s potomkem.

Ministerstvo spravedlnosti ve středu spustí webové stránky www.vyzivne.justice.cz, kde zájemci najdou nové tabulky, manuál i kalkulačku alimentů.

Záměrem resortu je poskytnout rodičům vodítko, jak snáze dojít k dohodě ohledně výše výživného pro děti. "Materiál je určen široké veřejnosti. Tabulka umožňuje učinit si rámcovou představu o odpovídající výši výživného," vysvětlilo ministerstvo spravedlnosti.  

Doporučení pro stanovení výživného vydalo ministerstvo v roce 2010. Podle loni provedené analýzy ale kritéria příliš neodpovídala soudní praxi. Došlo proto k úpravě.

Související obsah

​​Místo pěti věkových kategorií dětí zohledňuje nová tabulka pouze čtyři, a to do pěti let, od šesti do deseti let, od 11 do 15 let a nad 16 let. Místo nejvýš tří dětí budou při určování výše alimentů zohledňovány až čtyři potomci.

Orientační podíly alimentů na čistém příjmu se mírně sníží. Podle počtu a věku vyživovaných dětí by se měly pohybovat mezi osmi až dvaceti procenty, namísto původních 11 až 25 procent. Vedle čistého příjmu by se ale měl brát v potaz také rozsah péče o dítě a míra kontaktů. Pokud se o dítě starají oba rodiče, měla by tomu výše výživného odpovídat.

Stanovena bude také kontrolní částka, aby při placení alimentů vždy rodiči určitá část peněz zůstala. Vycházet má z nezabavitelného minima či podílu příjmu.

Doporučená výše výživného na dítě | Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

​Ministerstvo upozorňuje, že tabulka je pouze orientační. "Tabulka slouží jen jako vodítko a neumožňuje zohledňovat všechny zvláštnosti jednotlivého případu. Tabulka však může nepřímo napomoci konsensuálnímu a pokud možno mimosoudnímu řešení záležitosti dítěte," uvedl resort. 

Doporučení se tedy týkají zejména standardních případů a neřeší další možná zásadní kritéria jako například majetkové poměry rodičů nebo výdaje jednotlivých domácností (včetně nákladů na dopravu, na energie,...). Opomíjí také odlišný přístup k dětem s vyššími finančními potřebami kvůli vážným zdravotním obtížím. "Tyto skutečnosti bude třeba případně vyhodnotit individuálně, nedohodnou-li se rodiče o výživném, měl by k nim přihlédnout také soud," upozornil resort.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz