Domácí

Domácnosti začaly šetřit. Klesá spotřeba plynu i elektřiny

Češi hodně šetří plynem, a to bez ohledu na cenové stropy nebo nabádání vlády v posledních týdnech. Celková spotřeba strategické suroviny totiž začala meziročně klesat už na začátku letošního roku. V Česku přitom plynem topí až čtvrtina domácností. A ani chladnější počasí v minulých dnech spotřebu plynu oproti loňsku nezvýšilo.

Řada domácností řeší v posledních dnech otázku, zda už zapnout topení, nebo ještě počkat. "Motivace pro šetření je určitě cena té komodity. Druhá možnost je naučit se správně manipulovat se svými spotřebiči," řekl energetický expert Jan Béreš.

V tomto roce lidé nejvíce šetřili plynem minulý týden. V porovnání se stejným týdnem loni spotřeba klesla o 32 procent. "Snížená spotřeba plynu minulý týden je dána zřejmě odložením zahájení vytápění," řekl analytik Kamil Rajdl.

Meziročně spotřeba plynu v Česku klesá už od začátku roku. Výrazně méně ho Češi spotřebovali na konci února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu. Další výraznější poklesy nastaly s příchodem teplejších měsíců.

Související obsah

"Za první pololetí klesla spotřeba mezi domácnostmi zhruba o deset procent," prohlásil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Podle Energetického regulačního úřadu se za prvních sedm měsíců letošního roku snížila celková spotřeba plynu po očištění o vliv teplot o 15 procent.

"Stále je tam možnost nějakých deset až 15 procent ušetřit," dodal Béreš. Snižuje se ale i spotřeba elektřiny. Za první polovinu roku klesla v průměru o tři procenta. "Na začátku září evidujeme lehký pokles zatížení sítě asi o dvě až tři procenta," uvedl tiskový mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Úspory očekávají také teplárny. Těm by letos mohla spotřeba klesnout až o 15 procent.

pv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz