Zajímavosti

Čeští vědci přišli s řadou důležitých vynálezů. Ročně přibývají tisíce dalších

Před vědci z Česka se svět musel mnohokrát sklonit. Od vynálezu ruchadla či bleskosvodu, přes kontaktní čočky, silonové punčochy až po nanovlákna. Stovky českých vynálezů používají lidé po celém světě, aniž by si uvědomovali, že se zrodily v malé zemi uprostřed Evropy.

Nanovlákna

Otcem vynálezu, jehož potenciál se zdaleka nevyčerpal, je Oldřich Jirsák z Technické univerzity v Liberci. Už před 18 lety předvídal, že nám jednou pomůže při pandemiích. "Jestliže se objeví virus SARS a lidé si nasadí ústenky, které budou mnohem účinnější," prohlásil vynálezce v roce 2004.

Dnes nanovlákna v lékařství nahrazují cévy nebo se používají při hojení operačních ran. Využití mají i v oděvním a kosmetickém průmyslu.

Kontaktní čočky a silonové punčochy

Wichterleho silonové punčochy se staly v 50. letech minulého století hitem, který dosud nic nepřekonalo. Mimo ně stvořil i další převratný vynález. Tím byly měkké kontaktní čočky.

Plazmová tužka

Tu vyvíjeli vědci brněnské Masarykovy univerzity 10 let. Její paprsek umí pracovat od nízkých teplot až do 1 600 stupňů Celsia. Dokáže proříznout kachličku, ale zvládne i jemné chirurgické práce. Například odstraňování nádorů.

Související obsah

Remoska

V 50. letech minulého století napadlo Oldřicha Homuta vyrobit malou přenosnou troubu. Remosek se vyrobilo přes 3 miliony a dodnes je hospodyňky s oblibou používají. "Kachna naporcovaná. V ničem se nedá udělat lepší," prohlásil majitel remosky Zdeněk Heffer.

Antivirotika

Profesor Antonín Holý se stal chemikem světového významu, když objevil látky, které dokáží úspěšné bojovat proti viru HIV, žloutence typu B či pásovému oparu. "Ukázalo se, že ta látka má věc, kterou se zatím nepodařilo u jiných preparátů v té míře zaznamenat. Podá-li se před infekcí, dokáží jí zabránit," uvedl Holý v dubnu 1996.

České mozky vykoumaly mnoho dalších vynálezů. Třeba trhavinu semtex, podsadové trampské stany či mechanickou tužku verzatilku. Ročně se v Česku podá několik tisíc nových patentů.

pv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz