Domácí

Rakovinou děložního čípku ročně onemocní stovky žen. Prevenci podceňují

V Praze si v úterý lidé připomněli Světový den onko-gynekologických diagnóz. Cílem akce je zvýšit povědomí o prevenci a včasném záchytu nádorů. Rakovinou děložního čípku totiž onemocní ročně stovky žen. Ve většině případů tomu jde ale předejít očkováním.

Nádorové onemocnění děložního čípku bylo letos v červnu při preventivní prohlídce diagnostikováno například 31leté Kláře. "Ze začátku to byl šok. Bylo to náročné, protože člověk neví, co bude dál. Jestli to bude všechno v pořádku, ale snažila jsem se fungovat," řekla paní Klára.

Zákeřnou nemoc se jí sice podařilo porazit. Lékaři jí ale museli vzít dělohu a Kláru čekala další tvrdá rána. Už nikdy nemůže mít vlastní děti. Pro všechny ženy má jasný vzkaz. "Hlavně ať chodí na preventivní prohlídky. Mně to zachránilo život," dodala.

Stejnou diagnózu jako paní Klára si u nás ročně vyslechne více než 700 žen. Zhruba polovina z nich nemoci podlehne. Rakovina děložního čípku je přitom jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému jde téměř ve všech případech předejít.

Související obsah

"Máme tady nástroj prevence, očkování. Dokážeme ochránit budoucí generaci ještě před tím, než se s onemocněním setkají. U proočkovanosti jsme někde na 60 procentech. Proočkovanost není tak vysoká, jak bychom si přáli," uvedla lékařka Hana Cabrnochová.

Proočkovanost v České republice je dokonce nižší než v některých rozvojových zemích. Lépe je na tom například Rwanda nebo Uzbekistán.

"Jsme rádi, když to onemocnění diagnostikujeme ještě v před rakovinové fázi. Tam je vyléčitelnost stoprocentní. Čím jsme dále, tím ta vyléčitelnost klesá. U těch pozdních stádií se vzdálenými ložisky je úspěšnost malá," zakončila Cabrnochová.

V Praze se tak v úterý k příležitosti Světového dne onko-gynekologických diagnóz konala takzvaná fialová jízda. Lidé tím chtěli upozornit na prevenci onemocnění a vyjádřit podporu ženám, které s ním bojují.

pv, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz