Zahraničí

Vědci chtějí rozjet testování na nový smrtící virus. Už udeřil i v Evropě

Vědci chtějí rozjet testování na nový smrtící virus. Už udeřil i v Evropě
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Odborníci se obávají, aby se svět po covidu-19 nemusel potýkat s další pandemií. Znepokojuje je šíření Krymsko-konžské hemoragické horečky (CCHF) zejména v afrických a asijských zemích. Americký Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID) proto rozjíždí vývoj testů, díky nimž se bude virus lépe odhalovat. Nemoc se letos vyskytla i v Evropě, jeden z pacientů dokonce nepřežil.

Američtí vědci chtějí testovat na CCHF podobně jako na koronavirus, jenomže standardizované sady zatím neexistují. O jejich vývoj se má postarat biotechnologická společnost Aldatu Biosciences, která od NIAID získala grant ve výši tří milionů dolarů, v přepočtu přes 74 milionů korun.

Informoval o tom portál Labiotech. Univerzální diagnostika zákeřného onemocnění je podle expertů nezbytná, aby se v místech výskytu dařilo šíření včas brzdit. Nad tím, kdy by se testy mohly dostat ke zdravotníkům, však visí otazníky.

CCHF na lidi přenášejí klíšťata a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jí podlehne až 40 procent nakažených. Vyskytuje se převážně v Africe, na Středním východě i ve zbytku Asie. Letos se ale několik případů potvrdilo i v Evropě. V červenci ve Španělsku nemoc nepřežil 51letý pacient, uvedl list Europa Press.

Související obsah

"Rizika dalšího šíření v regionu, stejně jako v dalších oblastech, kde virus cirkuluje mezi klíšťaty a jinými zvířaty, jsou na střední úrovni a týkají se zejména lidí, kteří se často pohybují venku," informovalo tehdy španělské Koordinační centrum výstrah a mimořádných událostí v oblasti zdraví.

Mezi nejčastější příznaky CCHF patří horečka, bolest svalů, závratě, ztuhlý krk, bolest zad, průjmy, bolest hlavy, pálení očí a světloplachost. U nakažených se ale může vyskytnout i neopodstatněné zrychlení srdečního tepu, vyrážky a krvácení z nosu či dásní.

Poplach ve Velké Británii. Objevil se virus, který byl před lety v Evropě vymýcen (06/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz