Domácí

Územní plán i bydlení. Kandidáti promluvili o zásadních problémech Brna

Na TN Live ve středu pokračovala série debat ke komunálním volbám. Diskuzi s kandidáty na brněnský magistrát z prostředí vily Tugendhat moderovala Bára Divišová.

Investice, nový územní plán města, doprava. To vše jsou témata, na která se ptala moderátorka Bára Divišová kandidátů na brněnský magistrát.

Jihomoravskou metropoli čeká velmi zajímavý volební souboj. Do letošních komunálních voleb nejdou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL společně jako koalice SPOLU, ale strany se rozdělily. ODS sice zůstává ve spojení s TOP 09, lidovci ale dali přednost koalici s hnutím STAN.

Související obsah

"O tu platformu jsme se snažili, ale nedohodli jsme se s lidovci, protože můj kolega by se také rád stal primátorem. Tudíž jsme se nedokázali shodnout, kdo by byl v koalici SPOLU tím lídrem," vysvětlila hned v úvodu pořadu současná primátorka Markéta Vaňková, kandidátka uskupení Společně (ODS a TOP 09).

"Ta jednání jsme opravdu vedli. Ale poté, co se ODS rozhodla spolupracovat s TOP 09, jsme se rozhodli spolupracovat se Starosty, protože máme především společný program," reagoval její první náměstek a nyní i protivník ve volbách Petr Hladík (kandidát za KDU-ČSL a STAN). 

Pozvání do diskuzního pořadu však přijali i další kandidáti, kteří mají šance stát se novým primátorem. Kromě Vaňkové a Hladíka odpovídali na otázky také lídr kandidátky hnutí ANO René Černý, kandidát Pirátů Marek Lahoda, Jiří Oliva za ČSSD Vaši Starostové, kandidát SPD, Trikolory, Moravanů a Nezávislých Tomáš Skřička a Matěj Hollan za Zelené a Žít Brno s podporou Idealistů.

Největší problémy města a jejich možná řešení

Moderátorku v první řadě zajímalo, jakým největším problémům jihomoravská metropole musí nyní čelit. Všech kandidátů se současně zeptala na možná řešení těchto zásadních potíží.

"Aktuálně nejpalčivějším problémem města Brna bude neschválený územní plán, který bychom potřebovali. V novém období to určitě bude priorita," uvedl Černý. Dodal, že původní návrh měl "závažné nedostatky", o kterých se zastupitelé města dozvěděli těsně před hlasováním. Projekt proto podle něj nemohl být schválen. "Pozemky, které byly zahrnuty do územního plánu a město Brno by je obdrželo od pozemkového úřadu, bychom museli vrátit, a nebo za ně zaplatit téměř dvě miliardy korun," zmínil.

René Černý Zdroj: TV Nova

​"Samozřejmě mě mrzí, že územní plán schválený nebyl," reagovala současná primátorka. "Stále je to priorita, ale byla by chyba územní plán schválit s chybami, které jsou z mého pohledu velmi významné," dodala Vaňková. Vadilo jí například, že stavební pozemky se v některých případech měly měnit bez řádného odůvodnění na nestavební. Nový návrh územního plánu navíc podle ní umožňuje výstavbu i v zastavěných plochách bez zhodnocení vlivu na rozvoj území. "Mohlo by se tak stát, že se něco postaví a nebude tam například dostatečná kanalizace," uvedla. Za nejvýznamnější úkol města v následujícím období považuje zajištění energetické soběstačnosti Brna.

Markéta Vaňková Zdroj: TV Nova

​"Mě mrzí, že se územní plán neschválil, protože se zabrzdí rozvoj města Brna," sdělil Hladík. "Vedení města tři a půl roku územní plán plně podporovalo, v úplném závěru se to ale stran našich koaličních partnerů stalo problémem," kritizoval. Odmítl, že by se nyní pracovalo na starém plánu, naopak se prý řeší projekt zcela nový. "Je v úplně jiném měřítku a dává úplně jiná řešení," řekl. Za větší problém prý ale považuje v Brně nedostatek bydlení a bezpečnost v ulicích, mimo jiné také nehody cyklistů.

Petr Hladík Zdroj: TV Nova

​"Územní plán je určitě důležitá záležitost, ale dle nás to není jeden nejpalčivější problém, je to několik dílčích věcí," uvedl Lahoda. "Z bydlení se stává luxus pouze pro pár vyvolených. Už ani střední třída si nemůže dovolit nový byt ve městě. Z chůze po městě se stává překážková dráha mezi auty a výkopy. Z města se stává betonová poušť, musíme dostat zeleň do ulic," apeloval. Potřeba je podle něj řešit také energetickou krizi.

Marek Lahoda Zdroj: TV Nova

"To​, že se teď neschválil nový územní plán, není žádná tragédie ani zastavení rozvoje města," je přesvědčený Oliva. "Je potřeba schválit nový územní plán, ale musí to být přijatelný kompromis, musí to být dobře projednáno s městskými částmi a nesmí hrozit, že město by přišlo o pozemky za dvě miliardy," dodal. "Nejen Brna, ale problémem celé ČR je hlavně bydlení," dodal kandidát, který hledá inspiraci a řešení ve Vídni. "Kontinuálně za 70 let postavili na 200 tisíc družstevních bytů a my je také začínáme připravovat. V pěti lokalitách máme projektovanou přes tisícovku bytů, je to alternativní projekt," dodal.

Jiří Oiliva Zdroj: TV Nova

"V minulém období nebyla vypsána výběrová soutěž na vedení kanceláře architekta města. Původně kancelář měla 15 zaměstnanců, dnes jich má 72, z nichž pouze dva jsou oprávněni ​k pořizování územně plánovaných podkladů," vyjádřil se k problémům s novým územním plánem Skřička. "Příčina tkví v kanceláři architekta města," dodal. Jedním z hlavních problémů je podle něj doprava. Budeme se snažit, aby byl co nejdříve dostavěn velký brněnský okruh, budeme maximálně podporovat velkoobjemová parkoviště a velice se nám líbí myšlenka, že ten, kdo zaparkuje a bude vlastnit jízdenku MHD, bude parkovat zadarmo," prohlásil Skřička. I on by se rád zaměřil na bydlení.

Tomáš Skřička Zdroj: TV Nova

​"Budeme požadovat, aby se k územnímu plánu po volbách přistupovalo koncepčně, a ne vymýšlením na stole, co zrovna do toho dopracovat," uvedl Hollan, podle kterého se hlasovalo o "zmatených pokynech, které nedávají smysl". Řešit by chtěl také bydlení a nejen to. "Krize vyvolaná Putinem a inflační důsledky znamenají, že mnoho lidí bude mít tuto zimu hodně hluboko do peněženky," upozornil. "Město má zřízeno společně s Jihomoravským krajem nadační sociální fond, prostřednictvím kterého se dá dát mnoho finančních prostředků, klidně stovky milionů na to, aby lidé mohli důstojně přečkat zimu," dodal.

Matěj Hollan Zdroj: TV Nova

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz