Zahraničí

Dánská královna má covid. Byla na pohřbu Alžběty II.

Dánská královna má covid. Byla na pohřbu Alžběty II.
Queen Margrethe II na pohřbu královny Zdroj: Profimedia

Dánská královna Markéta II. (82) se nakazila covidem-19, oznámil ve středu královský palác. Panovnici vyšel pozitivní test na koronavirus jen den poté, co se ve Velké Británii zúčastnila pohřbu královny Alžběty II.

Pozitivní test na covid-19 vyšel letos 82leté dánské panovnici už podruhé, upozorňuje agentura AP. Koronavirem se nakazila i v únoru, v době, kdy měla podstoupit třetí dávku vakcíny. Tehdy měly být její zdravotní obtíže mírné.

Jaký je zdravotní stav dánské královny nyní, zůstává nejasné. Palác pouze uvedl, že zotavovat se Markéta II. bude v sídle královské rodiny ve Fredensborgu severně od Kodaně.

Jak upozorňuje portál BBC, dánská panovnice byla jedním ze zhruba dvou tisícovek hostů, kteří se v pondělí zúčastnili státního pohřbu Alžběty II. Seděla ve stejné sekci jako vládci jiných evropských národů včetně švédského krále Karla XVI. Gustava, monackého knížete Alberta II. nebo belgického krále Filipa.

Související obsah

​V kondolenčním dopise králi Karlovi III. ke smrti jeho matky napsala: "Byla významnou postavou mezi evropskými panovníky a velkou inspirací pro nás všechny."

Panovnice se dozvěděla diagnózu v úterý večer, okamžitě zrušila veškeré své oficiální schůzky naplánované na tento týden. Část povinností za Markétu II. převezme její nejstarší syn a následník trůnu Frederik. Spolu s manželkou, korunní princeznou Mary, například na hradě Christiansborg v pátek uspořádají večeři s představiteli dánské vlády a členy parlamentu.

Kvůli úctě k panovnici nechala Markéta II. ještě před odjezdem do Británie upravit harmonogram plánovaných oslav k 50letému výročí na trůnu. Některé akce zrušila úplně, jiné přesunula. Po smrti Alžběty II. se stala Markéta II. nejdéle vládnoucí žijící panovnicí v Evropě. I když u moci už je půl století, na britskou královnu jí ještě dvacet let schází.

Rakev královny Alžběty II. byla v pondělí uložena do hrobky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události