Zahraničí

Putin vyložil karty na stůl. Zdá se, že Rusko začíná prohrávat nejen na bojišti

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu čelí řadě problémů. Zvlášť v posledních týdnech jsou ruské neúspěchy mnohem viditelnější. Dosud ruský režim tvrdil, že speciální operace na Ukrajině jde podle plánu, teď ale Putin svým projevem a částečným vyhlášením mobilizace vyložil karty na stůl a de facto nepřímo uznal problémy, se kterými se země potýká.

Vojenské neúspěchy, mrtví ruští oligarchové, vzpoura známých osobností, útěky lidí ze země, pokles akcií, plynová krize. To vše naznačuje, že Rusko začíná prohrávat nejen na bojišti.

Ukrajinská armáda osvobozuje Rusy obsazená území zejména v Charkovské oblasti. A se spoustou problémů se Rusové potýkají i na vlastním území.

Počet záhadných úmrtí ruských oligarchů, kteří v posledních měsících padají až neobvykle často z oken, donutil mnohé slavné ruské osobnosti promluvit a postavit se Vladimiru Putinovi. Jednou z nich je i nejpopulárnější ruská zpěvačka Alla Pugačovová, jejíž manžel se proti Putinovu režimu staví dlouhodobě.

"Žádám vás, abyste mě zařadili mezi zahraniční agenty mé milované země, protože jsem solidární se svým manželem," uvedla.

Související obsah

​Většina států v Evropě uzavřela pro ruské občany své hranice, ti ale ze země i tak utíkají, zejména v těchto dnech, kdy se bojí otevřené války. A potíže hlásí i energetický průmysl. Rusko nemá, komu plyn prodávat a přebytky suroviny, pro které nemá odbyt, musí spalovat.

Vyhlášení mobilizace navíc vyděsilo už zhroucené ruské trhy. Ruský rubl se výrazně propadl k dolaru a akcie klesly až o deset procent.

"Reakce Rusů jsou negativní, jsou v šoku. Sice se o mobilizaci hovořilo, ale mnoho mužů si mobilizaci nepřipouštělo, protože jedna věc je sledovat válku na sociálních sítích, a něco jiného je být na frontě. Hodně známých je v šoku a bojí se, co bude dál," vysvětlil politolog a novinář žijící v Rusku Jiří Just.

Rusko i tak pokračuje ve své propagandě a straší své občany před zbraněmi a armádou NATO.

Podle odborníků může mobilizace začít měnit situaci na frontě i náladu v ruské společnosti, ale i nástroje kremelské propagandy.

Karolína Picková, lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz