Domácí

Jak chtějí pomoci Pražanům? Kandidáti odpovídali na otázky k dopravě i bydlení

Ve čtvrtek ve velké debatě na TV Nova bojovali o přízeň voličů kandidáti na pražského primátora. V diskuzi, kterou vedl Rey Koranteng, se hovořilo o dopravě, ale i výstavbě nových bytů.

Budova Elektrických podniků hl. města Prahy, později známá též jako budova Dopravních podniků, je chráněná jako kulturní památka. Ve čtvrtek se stala dějištěm debaty kandidátů na primátora Prahy.

Pozvání přijali současný primátor a kandidát za Piráty Zdeněk Hřib, lídr kandidátky hnutí ANO Patrik Nacher, starosta Prahy 7 Jan Čižinský, kandidující za Prahu sobě, bývalý primátor a lídr kandidátky Spolu Bohuslav Svoboda a pražský náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček pověřený Starosty a nezávislými (STAN).

Související obsah

Hlavní témata debaty

Jedním z hlavních slibů současného vedení magistrátu před posledními komunálními volbami byla digitalizace hlavního města. Vlajkovou lodí měl být Portál Pražana – webová stránka, kde mohou Pražané z pohodlí domova komunikovat s úřady. Podle opozice jsou ale výsledkem utracené desítky milionů bez hmatatelného přínosu. I to byl jeden z pilířů čtvrteční debaty.

Kandidáti ale také odpovídali na otázky týkající se dopravy nebo bydlení. Právě tyto oblasti Pražany tíží nejvíc a všichni hosté do jednoho si to uvědomují, jak vyplývá i z jejich odpovědí.

Hlaváček by rád více propojil Prahu se Středočeským krajem. Nacher se chce zaměřit na ceny energií a bydlení. Hřib by také chtěl v první řadě řešit vysoké životní náklady obyvatel. Podle Svobody situaci v hlavním městě nejvíce komplikuje energetická krize. Co se bydlení týče, obzvlášť těžké to podle něj mají mladí lidé, pro které se dle jeho slov stává nemožné, aby si sehnali byt, ať už vlastní, nebo v podnájmu. Podobného názoru je i Čižinský. Chtěl by se zaměřit na energie, bydlení i dopravu.

Doprava

Metropole má potíže zejména s dopravou, což vnímají i sami obyvatelé hlavního města. Nekonečné kolony, rozestavěné úseky i bezohlední řidiči jsou na denním pořádku. Co ale lidé oslovení TV Nova v anketě vychválili, je rekonstruovaný Barrandovský most, a to i navzdory zdržení ve výstavbě. "Rekonstrukce byla připravena velmi poctivě, v průběhu rekonstrukce ale došlo k poznání jiné skladby konstrukce, hned to kolegové řešili," reagoval Hlaváček.

Petr Hlaváček Zdroj: TV Nova

​"Několikrát jsem ocenil politickou odvahu opravit takto klíčovou stavbu před volbami. I primátor byl ale možná mystifikován," myslí si Nacher s výtkou, že hotovo mělo být dříve. Praha podle něj řeší celou řadu dopravních komplikací. V souvislosti s cyklisty a cyklopruhy později obvinil koalici, že dělá rozhodnutí pouze "na efekt".

Patrik Nacher Zdroj: TV Nova

​"Každá rekonstrukce má vlastnost, že můžete narazit na nějaké překvapení," reagoval primátor Hřib. "Řešení možná znamená zdržení, ale prodlužuje se životnost mostu a to se vyplatí," dodal. Připomněl, že první etapa oprav by měla skončit v roce 2025. Pochvaloval si, že navzdory některým očekáváním nenastal žádný kolaps dopravy. Jinak je ale podle něj potřeba počítat s tím, že náklady v dopravě budou pro obyvatele zřejmě stoupat. Ceny nahoru má tlačit již zmiňovaná energetická krize.

Zdeněk Hřib Zdroj: TV Nova

​"V tuto chvíli se objevily problémy, které svědčí o tom, že ten průzkum byl udělaný rychle," vytknul Svoboda. Podle něj se při rekonstrukci sáhlo po zbytečně drahém betonu. "Zásadní podmínka byla, že to bude rychle," upozornil s tím, že to se kvůli nevhodně použitému materiálu nestane.

Bohuslav Svoboda Zdroj: TV Nova

​"Je potřeba přiznat, že v projektu se sondy udělaly na špatném místě a vznikl problém s asfaltem," připojil svůj názor Čižinský. Současně ale vychválil náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (za Praha sobě) za rychlost, s jakou uskutečňuje nejen tento, ale i další projekty. "Je skutečně vidět, že zařadil ne jedničku, ale trojku a jede co nejrychleji," uvedl. "Začátkem srpna musel vyřešit problém, kdy se zjistilo, že je tam větší vrstva asfaltu. Mohl to dokončit v termínu a jen tu velkou vrstvu asfaltu zalít novým asfaltem, ale ten nový asfalt nic nedrží. Nechal to zalít vysokopevnostním betonem a prodloužil životnost mostu o dvacet let," dodal.

Jan Čižinský Zdroj: TV Nova

Bydlení

Dalším velkým tématem, které kandidáti řešili, bylo bydlení. "Máme tři pilíře, které jsme aplikovali. Založili jsme organizaci, která připravuje byty na městských pozemcích, které neprodáváme, připravili jsme pravidla pro developery a intenzivně koordinujeme jednotlivé projekty, když vydáváme změny územního plánu," popsal Hlaváček. "Vše je ve prospěch stavění v prostředí složité legislativy," dodal. Chtěl by se zaměřit zejména na výstavbu městských bytů.

"Město má začít stavět a vytvářet projekty třeba ve formě družstevního bydlení," přidal se Nacher. Fungovat by podle něj měla hlubší domluva s developery. "V nějaké fázi zamrznutí je zhruba 120 tisíc bytů. Je potřeba to odblokovat," dodal s tím, že klíčová bude hlubší spolupráce s developery. "Je třeba se domluvit, že část bytů přeprodají městu za předem jasnou a danou nákladovou cenu, zejména malometrážní byty," dodal.

"Město musí přidat. Musíme začít stavět větší množství městských bytů, doteď byl problém s pozemky. Město se jich dlouhodobě zbavovalo a často za velice pochybných okolností, znovu neusilovalo o jejich získání," reagoval Hřib. Klíčem by podle něj mohla být směna se státem, dále pak změny územního plánu či dopravní zasíťování některých městských pozemků. V souvislosti s tím zmínil lokalitu Nové Dvory.

"Je to skutečně vize pro budoucnost," reagoval na slova primátora Svoboda. "Vypadá to, jako kdyby se ucházel o místo poprvé... Je to ukázka toho, že ty čtyři roky nepracovali zřejmě příliš dobře," vytknul ale Hřibovi.

"Nejlépe se vždycky jedná o pomoci se státem v době, kdy je stavební povolení. Pak není možné na to peníze nedat," pronesl Čižinský. "Je potřeba být fér a nelhat lidem. Ty výsledky budou vidět za 10, 14 či 16 let. Je potřeba přestávat prodávat byty. Nedává žádný smysl byty prodávat a na druhé straně další stavět," dodal.

Na sestřih z debaty kandidátů na pražského primátora se můžete podívat zde:

Podívejte se, jak to vypadalo v zákulisí:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz