Počasí

La Niña se prudce ochlazuje. Způsobí krutou zimu, varují meteorologové

La Niña se prudce ochlazuje. Způsobí krutou zimu, varují meteorologové
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Z léta rovnou do zimy. I v Česku se letos ochladilo dřív než obvykle a podle meteorologů na tom má zásadní podíl La Niña. Uvnitř atmosférického jevu začala prudce klesat teplota a experti předpokládají, že to v příštích měsících způsobí tuhé mrazy.

Letošní zima bude dlouhá s teplotami hluboko pod nulou. La Niña vstoupila do své nejchladnější fáze, která je tentokrát silnější než obvykle, upozornil odborný portál Severe Weather. Pacifický atmosférický jev tak bude hnát mrazivý vzduch do Evropy a Severní Ameriky několik dalších měsíců.

Podle meteorologů mohou být teploty v průměru o jeden a půl stupně Celsia nižší. Dopady mají být nejvýraznější v Kanadě, nevyhne se jim ale ani střední Evropa. Naopak téměř vůbec se La Niña neprojeví ve Španělsku, Itálii nebo na jihu Francie.

Není však vyloučeno, že se dlouhodobá předpověď ještě změní nebo upřesní. "I kdyby byly modely stoprocentně spolehlivé, neznamená to, že takové počasí setrvá po celé následující tříměsíční období. Jedná se spíš o obecnou rovinu," připomněli meteorologové.

Související obsah

​Česko už ale několik dní pociťuje chladnější nástup podzimu. Teploty už se v noci propadají k nule a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tento týden varoval před ranními přízemními mrazíky. Mírně se oteplí o víkendu, příští týden se ale vrátí zima.

"Slábnoucí tlaková výše bude postupovat přes střední Evropu k jihovýchodu a příliv studeného vzduchu zeslábne. Od soboty počasí u nás bude ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou, po její přední straně k nám bude proudit teplejší a vlhčí vzduch od jihozápadu. Od úterý bude počasí ovlivňovat další tlaková níže nad severní Evropou, její vliv bude ke konci období slábnout," popsal ČHMÚ.

Chladné počasí má vliv na psychický stav:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz