Domácí

V Příbrami se propadla zem. Zřejmě za to může 500 let stará šachta

V Příbrami se propadla zem. Zřejmě za to může 500 let stará šachta
Mohlo by dojít k narušení základů kostela Zdroj: Město Příbram

Ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách se v Příbrami u březohorského kostela propadla zem. Zhruba metrovou díru má pravděpodobně na svědomí asi 500 let staré důlní dílo, takzvaná Kovářská šachta. Při incidentu naštěstí nedošlo k žádnému zranění.

Březové Hory v Příbrami se ve čtvrtek ráno staly dějištěm nebezpečného propadu podloží. U kostela svatého Vojtěcha na náměstí J. A. Alise se do zhruba metrové hloubky propadla zem. V 16. století stála na místě propadu Kovářská šachta, v těsné blízkosti zájezdního hostince. Místní později hostinec zbourali a koncem 19. století zde postavili kostel v novorenesančním slohu.

Právě bývalá šachta je podle mluvčí města Evy Švehlové nejpravděpodobnější příčinou propadu. "Březové Hory jsou poddolované, nejde tedy úplně o ojedinělý případ. Situace není tak dramatická, jak vypadá," sdělila redakci TN.cz.

Související obsah

​S tím však nesouhlasí geolog Petr Kareš. "Tohle není žádná legrace. Pokud je tam dole voda, může to vést k rozšiřování propadliště. Utvořené kaverny by mohly narušit základy kostela. Pokládám za nutné vyřešit situaci co nejrychleji," uvedl pro TN.cz s tím, že se zároveň podivuje nad tím, proč město tato problematická podloží už dávno neřešilo. Pokládá to za liknavost úřadů.

A není sám. Na facebookovém profilu města se pod příspěvkem informujícím o propadu objevila reakce jistého Vladimíra Srnky, který poznamenal: "Doufám, že tento propad urychlí rekonstrukci náměstí J. A. Alise! Co, vážené vedení města?"

Související obsah

​Na dotaz pana Srnky odpověděl přímo příbramský starosta Jan Konvalinka: "Pane Srnko, určitě víte, že na rekonstrukci náměstí probíhá architektonická soutěž, která má své regule a termíny. S obnovou nemáme v úmyslu jakkoliv otálet. Na základě této události považuji za nezbytné, aby součástí projektové dokumentace byl důsledný průzkum podloží a na základě jeho výsledků i taková technická opatření, která zamezí podobným věcem v budoucnu."

Geolog Kareš podle svých slov doufá, že v rámci chystané rekonstrukce březohorského náměstí se počítá se sanací celého podloží. Čtvrteční propad navíc způsobil poruchu na vodovodním řadu, kterou odstraní firma 1.SčV.

Související obsah

​Starosta koordinuje jednání o dalším postupu ve spolupráci s technickými službami, stavebním úřadem a státním podnikem Diamo, který nyní zajistí sanaci propadu. Následně v jarních měsících provede zpevnění místa betonovou injektáží.

V Praze se propadlo nákladní auto do chodníku (12/09/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz